Warszawa 62. na liście zrównoważonych miast
2022-07-26 12:53
Warszawa 62. na liście zrównoważonych miast © pixabay.com
Oslo, Sztokholm i Tokio - to podium rankingu najbardziej zrównoważonych miast Arcadis Global. Warszawa zajęła w tym zestawieniu 62. pozycję na 100 miast, zrównując się z takimi miastami jak amerykańskie Houston i Nowy Orlean, europejskie Budapeszt i Praga oraz azjatyckie Hongkong i Szanghaj.
Przeczytaj także: Warszawa liderką dbałości o jakość życia mieszkańców
Ranking Arcadis Global ocenia miasta wokół trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: planety, ludzi i zysku. W oparciu o 51 zróżnicowanych wskaźników, te trzy filary łącznie sygnalizują ogólny dobrobyt i odzwierciedlają wiele powiązanych ze sobą usług i kryteriów, które miasta muszą wziąć pod uwagę, aby osiągnąć założone cele zrównoważonego rozwoju.Warszawa uzyskała dobre wyniki pod względem wskaźników dotyczących ludzi i planety, dzięki niskiej ocenie ryzyka środowiskowego i obecności przyszłościowej polityki zerowej emisji netto, przy jednoczesnej niskiej ocenie jakości i dostępności usług transportu publicznego. Jeśli chodzi o wskaźniki dotyczące zysku, stolica Polski wypadła dobrze pod względem przystępności cenowej – mierzonej kombinacją kosztów utrzymania i opłat czynszowych za mieszkanie. Jako kluczowe obszary aktywności miasta podkreślone zostały łatwość prowadzenia działalności i jakość oferty zatrudnienia.
fot. pixabay.com
Warszawa 62. na liście zrównoważonych miast
Ranking najbardziej zrównoważonych miast otwiera Oslo, za którym uplasowało się szereg miast europejskich. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Tokio, Seattle i San Francisco. Chociaż liderzy zestawienia uzyskali najwyższe łączne wyniki, żaden z nich nie zdobył największej liczby punktów jednocześnie w trzech kluczowych obszarach raportu. Oznacza to, że doskonałość tylko w jednej kategorii nie wystarczy do budowania trwałego dobrobytu. W obliczu trwającego wyścigu miast, aby do 2030 r. wywiązać się z przyjętych zobowiązań w ramach Porozumienia paryskiego, przypisanie równej wartości wszystkim trzem filarom zrównoważonego rozwoju z pewnością pomoże miastom w osiągnięciu lepszych rezultatów.
Każde miasto jest wyjątkowe z własną mieszanką mocnych i słabych stron - mówi dyrektor Arcadis Global Cities, John Batten. - Nie ma jednego, słusznego rozwiązania, które sprawi, że dane miasto stanie się zrównoważone. Posiadanie dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju i sieci ładowania pojazdów elektrycznych z pewnością pomaga, ale istnieją inne powiązane ze sobą wyzwania, takie jak dostępność mieszkań i równość dochodów, którym miasta muszą sprostać, aby poczynić trwałe postępy.
Tegoroczna edycja „Sustainable Cities Index 2022” jest piątym raportem firmy Arcadis od 2015 r. Przedstawia całościowe spojrzenie na zrównoważony rozwój w kontekście nieustannie zmieniających się wyzwań, przed którymi stoją globalne miasta w świetle kryzysu klimatycznego, gwałtownej inflacji i kryzysu związanego z rosnącymi kosztami życia. Kluczowe dane brane pod uwagę w ramach rankingu obejmują m.in. narażenie środowiska naturalnego na klęski żywiołowe, dostępność mieszkań i równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.
Nasze badania wykazały, że koszty życia i utrzymania w bardzo wielu miastach na świecie szybko stają się lub już są zbyt wysokie. Miasto, które przynosi zysk nie jest zrównoważone, jeśli jego mieszkańców nie stać na to, aby w nim żyć, dodaje Batten.
20 najbardziej zrównoważonych miast wg rankingu Arcadis ‘Sustainable Cities Index 2022’:
- Oslo
- Sztokholm
- Tokio
- Kopenhaga
- Berlin
- Londyn
- Seattle
- Paryż
- San Francisco
- Amsterdam
- Zurych
- Rotterdam
- Glasgow
- Los Angeles
- Nowy Jork
- Frankfurt
- Vancouver
- Edynburg
- Monachium
- Waszyngton
Przeczytaj także:
Jakość życia: Zurych na szczycie, Warszawa poza TOP 50
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zrównoważony rozwój, miasta, ranking miast, Warszawa, jakość życia, standard życia, jakość życia w miastach
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)