eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeHotele resortowe na fali

Hotele resortowe na fali

2022-08-10 00:22

Hotele resortowe na fali

Nastał czas hoteli resortowych © pixabay.com

Hotele w Polsce nadal będą budowane, bo wciąż mamy sporo do nadrobienia w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Jednakże inwestorzy w swoich planach powoli zaczęli odchodzić od obiektów miejskich, biznesowych. Na skutek pandemii i przejścia na pracę zdalną ten boom odchodzi w niepamięć, a jego miejsce zajęły hotele resortowe z basenami, SPA i pokojami rodzinnymi. Tego typu obiekt powstaje np. w Pobierowie. Średnia wielkość pokoju to ok. 60 mkw., a pierwsi goście skorzystają z nich w trzecim kwartale 2022 r. To ostatnia inwestycja zmarłego niedawno Tadeusza Gołębiewskiego.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości hotelowe powoli się odbudowują

Z boomem na hotelarstwo w Polsce mamy do czynienia mniej więcej od 2010 r. Właśnie wtedy otworzono miedzy innymi Hotel Gołębiewski w Karpaczu, który okazał się wielkim sukcesem. To zachęciło innych do przyjrzenia się tej branży. Inwestorzy, którzy przewidzieli boom, zbierali żniwa. W 2016 r. notowano rekordy. Hotelarstwo zaczęło się rozwijać i powstało sporo hoteli m.in. we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie, które miały stanowić odpowiedź na potrzeby biznesu i turystów udających się do tych miast na tzw. city breaki. Jednak pandemia szybko zweryfikowała zachowania inwestorów, którzy dostrzegli spadające zainteresowanie hotelami miejskimi.

Problemy w hotelach miejskich


Kraków był miastem, które najbardziej ucierpiało w pandemii. Do 2019 r. każda inwestycja hotelowa w stolicy Małopolski była strzałem w dziesiątkę, a obłożenie cały rok utrzymywało się na poziomie ok. 90 proc. W 2020 r. okazało się, że to destynacja głównie dla gości zagranicznych, którzy w pandemii nie mogli tak licznie odwiedzać Krakowa. Dlatego część zaplanowanych inwestycji w hotele miejskie po 2020 r. przerobiono na apartamenty.

fot. pixabay.com

Nastał czas hoteli resortowych

Wiele hoteli resortowych powstało zarówno w tamtym, jak i tym roku. Sporo jest też zaplanowanych. Na radarze inwestorów znajdują się takie miasta jak m.in. Międzyzdroje, Wisła czy Krynica Zdrój.


Inne miasta, takie jak Gdańsk, Sopot czy Wrocław świetnie sobie poradziły podczas sezonu letniego w pandemii, bo polscy turyści się tam wybierali. Niektóre sieciowe hotele resortowe w Sopocie pobiły nawet rekordy w całym regionie EMEA. Nieco gorzej było w Warszawie, ale i tak miasto przetrwało pandemię dużo lepiej niż stolica Małopolski. Niemniej, na całym rynku spadło zainteresowanie hotelami miejskimi, a wzrosło obiektami resortowymi, które w pandemii przeżywały rozkwit. Zarówno w 2020, jak i 2021 r. Polacy masowo wybierali wakacje w kraju. Swoją rolę odegrał także bon turystyczny, który spowodował, że więcej rodaków mogło sobie pozwolić na pobyt w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych. Te wakacje były dosyć długie i zazwyczaj trwały ok. 7 dni, stąd hotelarze nie mogli narzekać na obłożenie ich obiektów. Dla inwestorów był to impuls do planowania inwestycji w hotele resortowe. Bowiem o ile spotkanie biznesowe może się odbyć online i nie potrzeba do tego hotelu, już na urlop zdalnie nie można się wybrać.

Resortowy boom hotelowy


Wiele hoteli resortowych powstało zarówno w tamtym, jak i tym roku. Sporo jest też zaplanowanych. Na radarze inwestorów znajdują się takie miasta jak m.in. Międzyzdroje, Wisła czy Krynica Zdrój, gdzie do tej pory nie było dobrych resortowych hoteli 5-gwiazdkowych. Pierwszy tego typu obiekt uruchomiono rok temu w Wiśle, a w Międzyzdrojach i Krynicy Zdroju zostały otworzone w kwietniu tego roku. Warto odnotować, że nawet zagraniczne fundusze inwestycyjne, które do tej pory stawiały w Polsce tylko na hotele biznesowe w największych miastach, zaczynają mówić głośno o inwestycjach resortowych.

Jedną z najbardziej znanych i oczekiwanych inwestycji resortowych jest Hotel Gołębiewski w Pobierowie, który z poślizgiem zostanie otwarty w trzecim kwartale 2022 r. Zlokalizowany tuż nad morzem obiekt oferuje pokoje rodzinne o średniej wielkości ok. 60 mkw. To właśnie tego typu hoteli nadal w Polsce brakuje, dlatego coraz więcej inwestorów myśli o ich stawianiu.

Grzegorz Kaleta, szef działu zarządzania nieruchomościami hotelowymi w

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: