Tydzień 18/2003 (28.04-04.05.2003)
2003-05-04 20:48
- Prokom wchodzi na rynek czeski. Razem z czesko-słowackim partnerem finansowym J&T oraz instytucją finansową Middle Europe Investment założył konsorcjum, które uczestniczy w przetargu na kupno 96,52% akcji w czeskiej firmie informatycznej PTV. Wartość transakcji wyceniana jest na ok. 70mln USD.
- Polski rząd skrócił do 20 października czas obowiązywania kontyngentu na rosyjski węgiel. Kontyngent ten na 2003 rok wynosi 1,6 mln ton, Rosjanie zażądali jego likwidacji. Dzięki tej decyzji uda się z nimi uniknąć wojny handlowej. Przed kilkoma dniami Rosjanie oficjalnie zapowiedzieli, że jeśli nie zrezygnujemy z tych ograniczeń w imporcie rosyjskiego węgla do Polski, to wprowadzą cła na polski ser i twaróg, cukier, niektóre rodzaje mebli, esencje, ekstrakty oraz koncentraty kawy i herbaty.
- PZU planuje ekspansję swej działalności na Europę Zachodnią. Przewiduje akwizycje firm ubezpieczeniowych, a także otwieranie zagranicznych oddziałów.
- Według MF średnioroczna inflacja w 2003 roku wyniesie 1,1% (w roku 2002 była 1,9%), a w kwietniu 0,3% r/r.
- Według MF zadłużenie zagraniczne Polski przekroczyło obecnie 82mld USD, z czego na sektor finansów publicznych przypada około 35mld USD.
- Opublikowano najnowszą prognozę gospodarczą Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR). W jego ocenie w I kwartale PKB wzrósł o 2,3%, w całym 2003 roku wyniesie 2,7%, a w 2004 roku osiągnie poziom 48%.Dodatkowo informuje, że w I kwartale bieżącego roku:
- popyt krajowy wzrósł o 2,3%, a w roku 2003 wyniesie 2,2%
- produkcja sprzedana przemysłu wyniosła 4,1%, a w 2003 roku wyniesie 5,3%.
- deficyt obrotów bieżących wyniósł 2,45mld USD tzn. 3,3% PKB, a w 2003 roku wyniesie 3,4% PKB. Równocześnie przewiduje on, że:
- inflacja roczna wyniesie około 1,4% (w marcu inflacja wyniosła 0,6% r/r), a bezrobocie po spadkach w I i II kwartale ponownie wzrośnie do 18,9%.
- główna stopa referencyjna NBP spadnie w całym roku o 150 punktów bazowych, czyli jeszcze o 50 punktów. Obecnie główna stopa rynkowa wynosi 5,75%.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Alstom to francuska grupa inżynieryjna (powszechnie znana jako producent superszybkich pociągów TGV). Koncern ten od szeregu lat jest także obecny w Polsce. Jego zakłady w naszym kraju zatrudniają ok. 3,5 tys. osób, a przychody tych firm w 2001 roku wyniosły 430 mln euro.
Koncern jest jednak zadłużony na ok. 5mld euro i poszukuje sposobów na uwolnienie się od swoich długów. By ten cel osiągnąć zdecydowano o upłynnieniu do końca marca przyszłego roku aktywów o wartości ok. 3mld euro.
Alstom jest także znanym w świecie producentem turbin przemysłowych, natomiast Siemens to globalny koncern o długich tradycjach. Wynegocjowana została transakcja dotycząca przejęcia przez Siemens Power Generation od Alstoma jego działu zajmującego się produkcją turbin przemysłowych. Siemens przejmie kolejno produkcję małych turbin gazowych (3-15 MW), następnie kupi dział produkujący przemysłowe turbiny parowe (do 100MW), a w ostatnim etapie produkcję średnich turbin gazowych (15-50 MW). Transakcja obejmuje pełny zakres produktów i związanych z nimi usług.
W Elblągu jest jeden z zakładów Alstom Power (dawny Zamech), który w ramach koncernu produkuje turbiny i turbosprężarki. Druga fabryka z branży energetycznej zlokalizowana jest we Wrocławiu (dawny Dolmel) i produkuje generatory.
By odzyskać warunki dla dalszego stabilnego rozwoju Alstom jest zmuszony sprzedać także swój dział transmisji i dystrybucji energii. W jego skład wchodzą między innymi zlokalizowane w Polsce zakłady w Mikołowie (produkcja transformatorów) i Świebodzicach (produkcja systemów zabezpieczeń, sterowania i kontroli).
Jaki będzie dalszy los zlokalizowanych w Polsce zakładów francuskiego koncernu (należących do działów turbin oraz transmisji i dystrybucji energii), które zostały wystawione na sprzedaż? Jaka jest przyszłość największego zakładu koncernu, chorzowskiej spółki Alstom Konstal, który produkuje tramwaje i wagony dla metra?
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy