Phishing zmienił cel. Pod jaką markę podszywają się teraz cyberprzestępcy?
2023-01-31 09:26
Phishing zmienił cel © Maksim Kabakou - Fotolia.com
Przeczytaj także: Walmart, DHL i Microsoft - pod te marki najchętniej podszywają się hakerzy
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Pod jakie marki najchętniej podszywają się cyberprzestępcy?
- Jak często w atakach phishingowych wykorzystywany jest wizerunek Netflixa?
- Która z firm kurierskich wykorzystywana jest w phishingu najczęściej?
Cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów na oszukiwanie ludzi i kradzież danych, pokazuje najnowszy raport Brand Phishing firmy Check Point Software. Według analityków bezpieczeństwa cybernetycznego w ostatnim kwartale nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania wizerunku witryny Yahoo jako najpopularniejszej marki, pod którą podszywają się cyberprzestępcy.
Z raportu firmy Check Point Software wynika, że w ciągu ostatniego kwartału nastąpił wzrost liczby ataków phishingowych opartych na imitacji oficjalnych stron internetowych marek, takich jak Apple, Microsoft czy Amazon. Atakujący wykorzystują fałszywe strony i fakturowanie elektroniczne do uzyskania dostępu do poufnych danych użytkowników, takich jak numery kart kredytowych i hasła.
Aż 20 proc. wszystkich ataków phishingowych wykorzystywało wizerunek Yahoo. Marka ta awansowała aż o 23 miejsca w stosunku do trzeciego kwartału roku. Wszystko za sprawą potężnej kampanii mailingowej, sugerującej wygranie setek tysięcy dolarów w konkursie „Yahoo Award”. Nadal popularnymi markami wśród hakerów są DHL (16 proc. – dotychczasowy lider), Microsoft (11 proc.) oraz Google (5,8 proc).
fot. mat. prasowe
Brand phishing w IV kw. 2022
Phishing stanowi nadal poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa online i jest jednym z najczęstszych sposobów na wyłudzanie danych oraz pieniędzy. Warto zwrócić uwagę na to, jak cyberprzestępcy starają się ukryć swoje intencje a ich ataki stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane.
Aby chronić się przed atakami phishingowymi, należy zachować ostrożność podczas korzystania z internetu i nie wprowadzać żadnych poufnych informacji na fałszywych stronach. Zaleca się również instalowanie oprogramowania antywirusowego i uaktualnianie go regularnie, a także stosowanie silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Wnioski z raportu są jednoznaczne - cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów na oszukiwanie i kradzież danych, dlatego ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi tego zagrożenia i stosowali się do wytycznych bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób można skutecznie chronić się przed phishingiem i innymi formami ataków cybernetycznych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)