Ile wyniesie całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2023 roku? Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy?
2023-02-13 12:03
Ile wyniesie całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2023 roku? Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy? © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
2023 to rok kolejnych podwyżek minimalnych wynagrodzeń za pracę - pierwsza weszła w życie w styczniu, a druga będzie lipcu. Oznacza to dwukrotną zmianę wysokości całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika na umowie o pracę. W porównaniu do ubiegłego roku pracodawcy mogą spodziewać się wydatków wyższych o około 580 i 720 złotych.Co składa się na koszt zatrudnienia pracownika?
Koszty pracy to ogół wydatków, jakie ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem i utrzymaniem pracownika. Składają się na nie koszty płacowe – wynagrodzenia, premie i dodatki – oraz pozapłacowe, czyli wszelkie składki. Do kosztów pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zaliczamy przede wszystkim wynagrodzenie brutto, w którym znajdują się również składki na ubezpieczenia społeczne ponoszone przez pracownika, zaliczka na podatek dochodowy oraz ewentualnie wpłata na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Wynagrodzenie ma największy udział w całkowitym koszcie zatrudnienia, a jego minimalna wysokość jest regulowana przez państwo. Oznacza to, że pracodawca nie może zaoferować pracownikowi wynagrodzenia niższego niż określone przepisami prawa minimalne wynagrodzenie za pracę. Rozwiązanie to ma na celu ochronę interesu pracownika oraz zabezpieczenie jego podstawowych warunków bytowych.
Kolejnymi kosztami związanymi z zatrudnieniem pracownika są składki ZUS, które ponosi pracodawca – emerytalna, rentowa i wypadkowa – oraz składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Ponadto, jeżeli pracownik nie zrezygnował z członkostwa w PPK, pracodawca musi dokonać wpłaty z tego tytułu.
Ile wynoszą poszczególne składki, które musi odprowadzić pracodawca?
Wysokość poszczególnych składek, które musi zapłacić pracodawca, jest określona w polskim porządku prawnym w wartościach procentowych. Oznacza to, że wysokość składek jest obliczana w odniesieniu do wynagrodzenia brutto pracownika – im większe zarobki, tym wyższe składki. Co więcej, w przypadku umowy o pracę wszystkie składki są obowiązkowe, zatem ani pracodawca, ani pracownik nie mogą z nich zrezygnować.
Jaką wartość osiągają składki, które musi płacić pracodawca? Najwyższą z nich jest składka na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 9,76% wynagrodzenia brutto. Następna w kolejności jest składka rentowa w wysokości 6,5% i wypadkowa – 1,67%.
W wartościach procentowych określono także składki na FP i FGŚP, które wynoszą kolejno 2,45% i 0,1%. Należy podkreślić, że w niektórych przypadkach pracownik może być zwolniony z ich odprowadzania. Wyjątek odnosi się m.in. do:
- kobiet po 55. i mężczyzn po 60. roku życia;
- osób powracających do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym (ulga obowiązuje przez 36 miesięcy);
- osób skierowanych do pracy przez Powiatowy Urząd Pracy, jeśli mają mniej niż 30 lat (ulga trwa 12 miesięcy).
Dodatkowo każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia podlega automatycznemu zgłoszeniu do PPK. Wówczas pracodawca ma obowiązek wpłacać na ten cel w imieniu pracownika 1,5% wartości wynagrodzenia brutto. Zrezygnować z udziału w PPK może wyłącznie pracownik.
W efekcie pracodawca jest zobowiązany do poniesienia dodatkowych kosztów wynoszących ponad 20% wynagrodzenia pracownika. Nie są to jedyne wydatki, na które musi być przygotowany przedsiębiorca. Więcej artykułów na ten temat czeka na Ciebie na stronie: https://firmove.pl.
Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę w 2023 roku
Dość teorii – ile wyniesie całkowity, minimalny koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin, zakładając, że korzysta on z PPK? W okresie od stycznia do czerwca pracodawca poniesie wydatki w wysokości 4257,10 złotych miesięcznie, a od lipca – 4391,28 złotych miesięcznie.
Dla porównania w 2022 roku obowiązywała najniższa krajowa w wysokości 3010 złotych, zatem koszt zatrudnienia jednej osoby każdego miesiąca wynosił ok. 3672 złote. Oznacza to, że w pierwszym półroczu 2023 roku, pracodawców czeka podwyżka wynosząca około 580 złotych, a w drugim około 720 złotych. Oczywiście podane kwoty odnoszą się minimalnych wynagrodzeń przewidzianych przez państwo, które w 2023 roku wyniosą 3490 zł w okresie od stycznia do lipca i 3600 zł od lipca. W rzeczywistości wydatki na zatrudnienie mogą być jeszcze wyższe.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)