Walentynki: czy satysfakcjonuje nas życie uczuciowe i seksualne?
2023-02-14 09:22
Czy satysfakcjonuje nas życie uczuciowe? © pixabay.com
Z okazji Walentynek Ipsos prezentuje wyniki najnowszego badania rzucającego światło na zadowolenie z życia uczuciowego i erotycznego respondentów reprezentujących 32 zakątki naszego globu. Czy Święto Zakochanych to rzeczywiście powód do świętowania?
Przeczytaj także: 2/3 Polaków obchodzi Walentynki
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy respondenci deklarują satysfakcję ze swoich miłosnych doświadczeń?
- Czy Polacy czują się kochani?
- Co w dużej mierze wpływa na zadowolenie z życia uczuciowego?
Miłość ma się na świecie całkiem dobrze. Tak przynajmniej wynika z najnowszego, walentynkowego badania Ipsos. Zdecydowana większość badanych, którzy są w związkach, deklaruje satysfakcję ze swoich miłosnych doświadczeń.
Jeśli podzielić te doświadczenia na trzy obszary – poczucie bycia kochanym, zadowolenie z relacji z partnerem/ką oraz satysfakcję z życia seksualnego – okazuje się, że ludzie są przeważnie usatysfakcjonowani z każdego z nich. Jednak pomiędzy krajami, obszarami i grupami badanych występują istotne różnice.
Badanie przeprowadzone przez Ipsos w 32 krajach pokazuje, że 84% badanych jest zadowolonych ze swoich relacji z partnerem/ką, ale już tylko 63% deklaruje satysfakcję z życia seksualnego. Z kolei ponad ¾ ludzi czuje się kochanymi.
fot. pixabay.com
Czy satysfakcjonuje nas życie uczuciowe?
W czołówce państw z największym odsetkiem osób, które czują się kochane, są Holandia (90%) oraz Indonezja (87%). Państwa te królują także pod kątem satysfakcji z relacji z partnerem/ką (po 94%). Z kolei z życia seksualnego najbardziej zadowoleni są Chińczycy (79%). Na drugim krańcu wyraźnie najsłabiej w każdym obszarze wypadają badani z Japonii, wśród których mniej niż połowa czuje się kochanymi, a zaledwie 1/3 cieszy się udanym życiem seksualnym.
Chociaż wyniki w Polsce są ogólnie wysokie, to jednak znajdujemy się poniżej światowej średniej w każdym obszarze zadowolenia z życia uczuciowego. Największa różnica występuje w pytaniu o to, czy badani czują się kochani – 69% badanych w Polsce ma takie poczucie, co jest wynikiem mniejszym o 7 pp. od średniej. Bardzo blisko średniej plasują się z kolei wyniki w pytaniu o satysfakcję seksualną. 60% Polaków deklaruje udane życie seksualne. W przypadku satysfakcji z relacji z partnerem/ką jest to 79% badanych.
Płeć nie ma większego znaczenia dla wyników badania – ani w Polsce, ani na świecie. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z życia uczuciowego jest za to wiek badanych. Podczas gdy starsi ludzie częściej deklarują, że czują się kochani, to jednocześnie rzadziej od młodszych osób odczuwają satysfakcję seksualną. Zależność ta jest widoczna zarówno w wynikach dla całego świata, jak i dla Polski. Wiek dodatkowo wpływa w Polsce na zadowolenie z relacji z partnerem/ką. Satysfakcję w tym obszarze częściej deklarują Polacy przed ukończeniem 35. roku życia.
Na wyniki dla świata we wszystkich obszarach pozytywnie wpływa większy dochód, wyższy poziom edukacji, a także fakt zawarcia związku małżeńskiego. Zależności te nie są jednak istotne statystycznie na poziomie wyników w Polsce.
Źródło danych:
IPSOS: Love Life Satisfaction Around the World. Realizacja badania: od 22 grudnia 2022 r. do 6 stycznia 2023 r., metoda CAWI, na próbie mieszkańców 32 wybranych państw (łącznie N=22.508). Badanie prowadzone w ramach cyklicznych pomiarów na platformie online Ipsos Global Advisor.
Przeczytaj także:
Na Walentynki 2024 wydamy średnio 396 zł
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Walentynki, Dzień Zakochanych, Święto Zakochanych, zwyczaje walentynkowe, życie erotyczne, życie miłosne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)