Nowe biurowce w Poznaniu, czyli podaż równa "0"
2023-02-15 09:32
W Poznaniu brak nowych inwestycji biurowych w 2022 roku © fot. mat. prasowe
Knight Frank podsumował rok 2022 na rynku nieruchomości biurowych w Poznaniu. Z analizy wynika, że całkowite zasoby powierzchni biurowej wyniosły w tym mieście 623 100 m kw. co oznacza, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy w stolicy Wielkopolski nie oddano do użytkowania żadnego nowego biurowca. Nie oznacza to jednak, że badany rynek zapadł w sen zimowy.
Przeczytaj także: Biurowce w Katowicach: nowe inwestycje z rekordem
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy brak nowej podaży w Poznaniu oznacza, że tamtejsi inwestorzy wstrzymali się z inwestycjami w biurowce?
- Co może hamować możliwości negocjacyjne poznańskich inwestorów?
- Jakim współczynnikiem pustostanów charakteryzuje się rynek biurowy w Poznaniu?
W 2022 roku nie oddano do użytku żadnego nowego biurowca w Poznaniu, ale deweloperzy kontynuują rozpoczęte budowy. W trakcie realizacji jest ponad 93 000 m kw., co jest zbliżonym wynikiem do powierzchni realizowanej w Krakowie i Katowicach, a zdecydowanie większym niż w Łodzi i Trójmieście.
Zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu na koniec grudnia 2022 roku wyniosły ponad 623 100 m kw. i nie zmieniły się względem 2021 roku z uwagi na brak nowych inwestycji biurowych ukończonych w ubiegłym roku.
Brak nowej podaży w Poznaniu nie oznacza, że tamtejsi inwestorzy wstrzymali się z projektami. Aktywność deweloperów utrzymuje się na wysokim poziomie. Na koniec 2022 roku w budowie znajdowało się nadal 93 300 m kw. biurowców i jeżeli uda się dotrzymać założonych terminów realizacji, to 45% powierzchni w budowie ma zostać ukończone jeszcze w tym roku – komentuje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.
Największymi projektami biurowców w budowie pozostają Andresia Silver z planowaną datą oddania w 2025 roku (40 000 m kw., Von der Heyden) oraz Nowy Rynek E, który ma zostać ukończony w I poł. 2023 roku (28 500 m kw., Skanska Property Poland).
fot. mat. prasowe
W Poznaniu brak nowych inwestycji biurowych w 2022 roku
Poznańscy najemcy w 2022 roku wykazali się dość dużą ostrożnością. Odnotowany wolumen transakcji najmu był najmniejszy spośród sześciu badanych przez nas rynków regionalnych. Wynik popytu w ubiegłym roku wyniósł blisko 46 600 m kw. i był niższy o 36% w porównaniu do 2021 roku oraz od średniorocznego popytu z ostatnich 5 lat, który wynosił 58 900 m kw. – dodaje Piotr Borowski, Dyrektor działu reprezentacji najemcy w Knight Frank.
W 2022 roku w strukturze transakcji najmu dominowały nowe umowy (53%), renegocjacje stanowiły 41%, a ekspansje wyniosły zaledwie 6%.
W związku z brakiem nowych biurowców na rynku poznańskim, współczynnik pustostanów na koniec grudnia 2022 roku wyniósł 10,5% i spadł o 0,7 pp. w porównaniu z III kw. 2022 roku, a także obniżył się aż o 2,2 pp. w porównaniu z końcem 2021 roku – dodaje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.
Czynsze wywoławcze w Poznaniu na koniec 2022 roku pozostają na stabilnym poziomie wahając się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za m kw. miesięcznie. Niewielki popyt na lokalnym rynku przy wciąż relatywnie dużej dostępności powierzchni biurowej może zachęcać najemców do podejmowania renegocjacji stawek czynszu i pakietów zachęt.
Z drugiej strony, wysokie koszty budowy, a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. Jednocześnie, ze względu na rosnące koszty mediów i usług, zauważalny jest również wzrost stawek opłat eksploatacyjnych, które na koniec września 2022 roku w Poznaniu wahały się od 15,00 do 24,00 PLN/mkw./miesięcznie.
Przeczytaj także:
Biurowce w Trójmieście to już ponad 1 mln m2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek biurowy, powierzchnie biurowe, biura, biurowce, nieruchomości biurowe, Poznań, nowe inwestycje
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)