eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEwolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2006

Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2006

2006-10-23 01:23

Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował raport Kaspersky Security Bulletin zawierający informacje na temat aktywności złośliwego oprogramowania w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2006 roku.

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2006

Sześć pierwszych miesięcy 2006 roku przyniosło znaczne zmiany. Liczba nowych złośliwych programów (łącznie z modyfikacjami) zwiększała się każdego miesiąca średnio o 8% w stosunku do tego samego okresu w 2005 roku (zobacz Rysunek 1).
Jak wynika z Rysunku 1, trojany stanowią ogromną większość złośliwych programów. Jest to jedyny rodzaj złośliwego oprogramowania, który w pierwszej połowie 2006 wykazywał wzrost pod względem liczby nowych modyfikacji (9%). Rosnąca liczba trojanów odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się ogólnego wzrostu liczby złośliwych programów.

Tak jak można się było spodziewać, nieznacznie zmniejszyła się liczba wirusów i robaków (1,1%). Największy spadek odnotowała kategoria MalWare: liczba złośliwych programów z tej grupy zmniejszyła się o 2,3% w porównaniu z tym samym okresem w 2005 roku.

W dalszej części artykułu zajmiemy się bardziej szczegółowym omówieniem tych trzech kategorii złośliwego oprogramowania.
Trojany

Programy trojańskie rozwijają się szybciej niż inne klasy złośliwego kodu. Jak już wspominaliśmy, wzrost liczby nowych modyfikacji trojanów wynosił w pierwszej połowie 2006 roku 9%.

Z programów zaliczanych do kategorii koni trojańskich najpopularniejsze typy to: Backdoor (30%), Trojan-Downloader (26%), Trojan-PSW (12%) oraz Trojan-Spy (13%). Z czego wynika popularność tych programów? Odpowiedź na to pytanie jest o wiele prostsza niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka: ogromną rolę odgrywa tutaj aspekt finansowy. Trojany te stanowią kluczowy element podczas kradzieży poufnych informacji czy tworzenia botnetów (sieci zainfekowanych komputerów). Właśnie dlatego cieszą się popularnością wśród złośliwych użytkowników, którzy w coraz większym stopniu zorientowani są na zysk.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: