Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2006
2006-10-23 01:23
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2006
WniosekNiestety, przyszłość nie wygląda różowo: techniki wykorzystywane przez cyberprzestępców nadal będą ewoluowały, a liczba złośliwych programów rosła.
Liczba nowych modyfikacji złośliwych programów zwiększa się w stałym tempie: tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowaliśmy 8 procentowy wzrost.
Najbardziej rozpowszechnione są obecnie złośliwe programy z grupy Trojan-Spy, Trojan-PSW, Trojan-Downloader oraz Backdoor: innymi słowy, wszystkie złośliwe programy wykorzystywane do tworzenia botnetów i kradzieży danych osobowych oraz własności cybernetycznej użytkowników.
Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie złośliwych programów do przeprowadzania ataków na sprecyzowane cele.
W pierwszej połowie 2006 roku złośliwi użytkownicy wyraźnie preferowali infekowanie komputerów przy użyciu exploitów. Popularność tej metody wynika z tego, że złośliwy program jest do pewnego stopnia niewykrywalny na komputerze użytkownika, tj. złośliwy kod nie musi być aktywowany przez użytkownika.
Powyższe wnioski mogą brzmieć dosyć groźnie, jednak sytuacja nie jest aż tak zła. Regularna aktualizacja sygnatur zagrożeń oraz instalowanie łat bezpieczeństwa dla oprogramowania pomoże uchronić komputer lub system przed większością wymienionych zagrożeń.
Przeczytaj także:
Ewolucja złośliwego oprogramowania 2008
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
złośliwe programy, wirusy, trojany, adware, złośliwy kod, ataki internetowe, hakerzy