Giełda kryptowalut Egera - czy w Poznaniu powstaje unicorn?
2023-03-03 16:29
Giełda kryptowalut Egera - czy w Poznaniu powstaje unicorn? © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Egera, to polska giełda kryptowalut, która ma bardzo ambitne plany związane z ekspansją na rynki zagraniczne. Giełda dobrze została przyjęta na rynku europejskim. Teraz poznańska spółka planuje ekspansję na rynki określane jako emerging markets. Czy Egera ma szansę stać się tak zwanym unicornem? To czas pokaże, niemniej jednak z pewnością jest to ciekawy projekt, który wyróżnia się już nie tylko wśród polskich firm związanych z branżą blockchain ale także wśród najbardziej obiecujących polskich start-upów.Giełda Egera
Giełda Egera, nie jest podmiotem, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku. Prace nad giełdą rozpoczęto w 2017 roku. Pierwotnie platforma miała działać na rynku brytyjskim. Jednak z powodu Brexitu i niepewnej sytuacji prawnej z tym związanej, twórcy postanowili skupić się na Polsce. Był to naturalny wybór, ponieważ, cały zespół pracujący nad platformą pochodzi z Polski.
Istotnym momentem w historii spółki był styczeń 2022 roku, gdyż wówczas platforma przeszła rebranding zmieniając nazwę z Bitclude na Egera. Mniej więcej od tego momentu spółka coraz śmielej zaczęła pojawiać się na rynku europejskim. W rezultacie usługi Egera są obecnie dostępne dla mieszkańców Francji, Hiszpanii, Niemiec, Czech oraz Rumunii.
Obecnie na giełdzie działa ponad 30 tysięcy użytkowników. Baza użytkowników stale się powiększa co z kolei przekłada się na stale rosnące obroty (które w sumie przekroczyły 348 milionów złotych).
Jakie przewagi ma Egera względem konkurencyjnych projektów tego typu?
Egera jest na międzynarodowym rynku określana jako „Fastest cryptocurrency Exchange”. Handel na giełdzie rzeczywiście jest bardzo szybki i co ważne – intuicyjny nawet z perspektywy początkującego użytkownika.
Nowoczesna platforma handlowa Egera wykorzystuje zaawansowane technologie w tym A.I. (między innymi do przyśpieszenia i podniesienia bezpieczeństwa procesu weryfikacji tożsamości użytkowników). W efekcie, możliwe jest dokonanie zakupu kryptowaluty już 3 minuty po rejestracji konta na giełdzie. Jest to technicznie możliwe, gdyż wszystkie przelewy wysyłane z bankowości w trybie express-ellixir są księgowane natychmiastowo i to bez pobierania dodatkowych opłat od użytkownika.
Kolejną istotną przewagę Egery jest obsługa wielu walut FIAT. Egera obsługuje między innymi PLN, EUR, UAG, CZK, SEK, a już niedługo dostępny będzie również dolar amerykański! Tym samym Egera wchodzi na wybrane rynki zagraniczne, realnie dostosowując ofertę do potrzeb klientów.
Kolejnym bardzo ciekawym aspektem wyróżniającym Egere na tle konkurencji jest możliwość dokonywania wypłat z bankomatów. Egera jest operatorem, który obsługuje ponad 7500 bitomatów w całej Polsce za pomocą których można wymienić kryptowalutę na gotówkę. Jest to prawdziwa rewolucja, gdyż jeszcze do niedawna urządzeń określanych mianem bitomatów było znacznie mniej i można było je spotkać wyłącznie w największych miastach. Tymczasem rewolucja jaką przeprowadziła Egera sprawiła, że w każdym powiecie zlokalizowany jest co najmniej jeden bitomat.
Bezpieczeństwo
W kontekście bezpieczeństwa istotne jest to, że aż 95% środków jest trzymanych offline na zimnych portfelach. Co więcej – środki obrotowe są ubezpieczone do kwoty 100 M$ przez amerykańską firmę BitGo Trust Company. Poza tym, w trosce o zachowanie odpowiednich standardów giełda ściśle przestrzega procedur lokalnego nadzoru finansowego oraz prawa Europejskiego. Warto tutaj odnotować, że Egera jest pierwszą instytucją płatniczą z rynku kryptowalut, który zgłosił się do Komisji Nadzoru Finansowego w celu otrzymania zgody na prowadzenie działalności. W efekcie Egera została wpisana do rejestru Małych Instytucji Płatniczych pod numerem MIP 11/2019.
Plany na przyszłość
Egera ma ambitne plany wejścia na rynki poza Europą – w szczególności mowa o rynkach, które w branży są nazywane mianem emerging markets. Zgodnie z zapowiedziami pierwszą destynacją będzie Republika Południowej Afryki.
Spółka praktycznie od początku powstania jest nastawiona na rozwój. Widać to po sprawozdaniach finansowych z których wynika, że zyski są reinwestowane. Jednocześnie pomimo, ciągłych inwestycji spółka charakteryzuje się stabilnym cash flow i jest na lekkim proficie, co w przypadku kilkuletnich spółek technologicznych nie zawsze jest regułą.
W mediach zaczynają pojawiać się pogłoski, że Egera może być kandydatem do tego by w kilkuletniej perspektywie czasowej stać się polskim unicornem. Dotychczas w Polsce tylko dwie firmy, mogą pochwalić się statusem jednorożca – DocPlanner i Booksy. Czy do tego niezwykle wąskiego i zarazem prestiżowego grona wkrótce może dołączyć Egera? Z pewnością będziemy się temu przyglądać z dużym zainteresowaniem.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)