Jak chronić swoje dane, korzystając z TikToka?
2023-03-28 10:45
Jak chronić swoje dane, korzystając z TikToka? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy TikTok naprawdę jest zagrożeniem? Jak chronić siebie i dzieci?
Zgodnie z raportem zajmującej się cyberbezpieczeństwem, australijskiej firmy Internet 2.0 z lipca 2022 roku , TikTok żąda nadmiernych uprawnień i zbiera znacznie więcej danych, niż potrzebuje do działania. Platforma ma zbierać m.in. informacje na temat wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie, szczegóły o systemie operacyjnym Android i wymagać dostępu do kontaktów w telefonie. Dodatkowo wielu z tych procesów nie można wyłączyć, a w polityce prywatności TikToka znajdują się zapisy uprawniające aplikację do czytania wiadomości użytkowników, co uzasadniane jest ochroną przed spamem. Według raportu, aplikacja otrzymuje także informacje o przybliżonej lokalizacji urządzenia, nawet wtedy, gdy usługa lokalizacji jest wyłączona. Zbiera również historię transakcji i zakupów użytkowników. Dlatego niektóre kraje rozważają wprowadzenie zakazu korzystania z aplikacji, a inne zabraniają korzystania z niej m.in. na urządzeniach powiązanych z administracją rządową. Indie wprowadziły ogólnokrajowy zakaz korzystania z TikToka już w 2020 roku. Teraz Stany Zjednoczone również rozważają taki krok.fot. mat. prasowe
Jak chronić swoje dane, korzystając z TikToka?
W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, złożył zeznania przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, przedstawiając swoje stanowisko dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności aplikacji oraz możliwych powiązań z rządem Chin w związku z dyskusją na temat zakazu TikToka w USA. W odpowiedzi na zarzuty, Shou Zi Chew stwierdził m.in., że obecne wersje aplikacji nie zbierają dokładnych ani przybliżonych informacji GPS od użytkowników w USA. Zaprzeczył też, aby dane z aplikacji były w jakikolwiek sposób udostępniane chińskiemu rządowi. Wcześniej TikTok odpierał także stawiane m.in. przez media zarzuty o cenzurowanie niektórych, niewygodnych dla chińskiego rządu treści, szpiegowanie dziennikarzy czy niewłaściwą ochronę młodych użytkowników przed szkodliwymi treściami.
TikTok bywa coraz częściej posądzany m.in. o nadmierne gromadzenie danych użytkowników, negatywny wpływ na dzieci i ich zdrowie psychiczne oraz wycieki danych osobowych. Choć podobne oskarżenia są stawiane także innym mediom społecznościowym, żadna inna platforma nie przyciąga tyle uwagi. Korzystając z aplikacji, warto zachować ostrożność, a szczególną uwagę poświęcić temu, jak wykorzystują ją dzieci i młodzież, wśród których TikTok jest niezwykle popularnym narzędziem – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa ESET wskazują na kilka rozwiązań po jakie warto sięgnąć, jeśli nie chcesz zrezygnować z TikToka, ale zależy ci na pełniejszej ochronie danych:
- Sięgnij po wersję webową. Jeśli chcesz przeglądać treści na TikToku, jednocześnie udostępniając jak najmniej danych, nie korzystaj z aplikacji, ale wejdź na jej stronę w przeglądarce internetowej. Pamiętaj jednak, że TikTok nadal będzie mógł zbierać niektóre informacje za pomocą plików cookie i innych rozwiązań do monitorowania użytkowników.
- Weryfikacja ustawień. Aby aktywnie korzystać z aplikacji, a więc dodawać filmy, komentować i lubić treści innych użytkowników – musisz posiadać konto na TikToku. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku możesz przynajmniej ograniczyć udostępnianie niektórych danych w ustawieniach. Przyjrzyj im się uważnie.
- „Czysty” adres email. W swojej polityce prywatności TikTok wyraźnie stwierdza, że może zbierać Twoje dane z aplikacji innych firm, nawet bez Twojej zgody. Podczas rejestracji po raz pierwszy, warto więc użyć numeru telefonu lub adresu e-mail, których nie używasz nigdzie indziej, a nie konta powiązanego na przykład z inną platformą społecznościową.
-
Mniej personalizacji i synchronizacji. Dla większego bezpieczeństwa, nie zezwalaj na synchronizowanie kontaktów telefonicznych lub znajomych z Facebooka i ogranicz personalizację reklam.
Możesz też korzystać z tymczasowego telefonu komórkowego na kartę, a także z usług proxy do maskowania adresu IP i VPN, aby ukryć również swoją lokalizację. - Ochrona dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, rozważ skorzystanie z udostępnianej przez aplikację funkcji „Family Pairing”, która pozwala na powiązanie konta rodzica i dziecka oraz ustawienia z zakresu kontroli rodzicielskiej m.in. ograniczenie dziennego limitu czasu korzystania z TikToka, ekspozycji na niektóre treści i opcji wyszukiwania oraz widoczności dla innych użytkowników.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)