eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza X 2006

GUS: koniunktura gospodarcza X 2006

2006-10-25 00:22

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IX 2006


W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest korzystnie, choć ostrożniej niż we wrześniu. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Poziom zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za wystarczający. Mimo utrzymujących się trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe bez opóźnień. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć prognozy są ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zmniejszyć liczbę zatrudnionych pracowników. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu znacznie mniejszym niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę w październiku pozytywnie, nieco lepiej niż w zeszłym miesiącu. Odnotowuje się znaczący wzrost zarówno bieżącego portfela zamówień jak i produkcji. Odpowiednie przewidywania są bardzo korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Nieznacznie zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze od przedstawionych we wrześniu. Przedsiębiorcy zamierzają dokonać niewielkich redukcji pracowników. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się nieznacznie obniżyć.

W październiku 2006 r. 5,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w III kwartale 2006 r. odsetek ten wyniósł 7,3%, przed rokiem 3,8%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 58% przedsiębiorstw w III i IV kwartale br. wobec 59% w IV kwartale 2005 r.), niedostateczny popyt na rynku krajowym (46% przedsiębiorstw wobec 50% w III kwartale br. i 57% przed rokiem), niejasne i niespójne przepisy prawne (42% przedsiębiorstw wobec 45% w III kwartale br. i 46% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (41% przedsiębiorstw wobec 44% w III kwartale br. i 45% przed rokiem). Systematycznie wzrasta znaczenie bariery wynikającej z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (23% przedsiębiorstw wobec 18% w III kwartale 2006 r. i 14% przed rokiem).

Przedsiębiorstwa przewidują, że nakłady na działalność inwestycyjną w przetwórstwie przemysłowym mogą nieznacznie wzrosnąć w stosunku do poniesionych w 2005 roku. Spośród badanych przedsiębiorstw 14% jednostek (podobnie jak przed rokiem) nie planuje żadnej działalności inwestycyjnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy (15% w marcu br.). Pozostali respondenci przewidują, że ich działalność inwestycyjna będzie związana z modernizacją (81% w marcu i październiku br. wobec 82% przed rokiem) i z nowymi inwestycjami (73% w październiku br., 69% w marcu br. wobec 68% w październiku ubiegłego roku). Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji przedsiębiorcy wskazują środki własne (94% jednostek). Krajowy kredyt bankowy będzie źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 38% jednostek (40% w marcu br. wobec 35% przed rokiem), leasingiem jest zainteresowanych 23% przedsiębiorstw (19% w marcu br. i 18% przed rokiem).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: