eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza X 2006

GUS: koniunktura gospodarcza X 2006

2006-10-25 00:22

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IX 2006


Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują w październiku spadek sprzedaży, choć mniejszy niż we wrześniu. Zmniejszają się trudności przy regulowaniu zobowiązań finansowych. Mimo iż na najbliższe miesiące przewidywany jest niewielki tylko wzrost sprzedaży, sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów, co powoduje, że przedsiębiorcy zamierzają ograniczać zamówienia na towary składane u dostawców. W październiku notuje się niewielki spadek bieżących cen towarów. Przewidywany na najbliższe miesiące wzrost cen oferowanych towarów jest niższy niż prognozowano we wrześniu. Liczba zatrudnionych pracowników może wzrosnąć.

W październiku w jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się znaczny wzrost sprzedaży towarów. Formułowane przez przedsiębiorców pozytywne oceny sytuacji finansowej są zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego szybkiego wzrostu sprzedaży. Może to wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymuje się niedobór zapasów towarów. W konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może znacząco wzrosnąć. W październiku przedsiębiorcy sygnalizują znaczące zahamowanie spadkowej tendencji cen. W najbliższych miesiącach ceny mogą nadal się obniżać również znacznie wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia, nieco szybszy niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.

Spośród badanych jednostek handlowych 4,0% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (we wrześniu 3,9%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery związane są z: konkurencją na rynku (sygnalizowaną przez 74% jednostek), kosztami zatrudnienia (56%), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (52%) i niedostatecznym popytem (45%).

4. Usługi


Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w październiku koniunkturę bardzo korzystnie, choć nieco ostrożniej niż w poprzednim miesiącu (plus 53 wobec plus 56 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 55% badanych firm, jej pogorszenie – 2% (we wrześniu odpowiednio: 58% i 2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Znaczący i szybszy niż przed miesiącem wzrost popytu i sprzedaży powoduje, że utrzymuje się korzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych trzech miesiącach oczekuje się dalszego wzrostu popytu na ten typ usług. W konsekwencji przewiduje się dalszy wzrost sprzedaży i poprawy przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Odnotowuje się szybszy niż we wrześniu spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie jednostek przewidywany jest wzrost zatrudnienia, zbliżony do prognoz przedstawianych przed miesiącem.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: