GUS: koniunktura gospodarcza X 2006
2006-10-25 00:22
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IX 2006
Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w październiku korzystnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 13 wobec plus 12 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (we wrześniu odpowiednio: 25% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo poprawy ocen bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa jednostek jest oceniana mniej korzystnie niż we wrześniu. W najbliższych trzech miesiącach należy się spodziewać szybszego niż prognozowano miesiąc wcześniej wzrostu popytu i sprzedaży, co może wpłynąć na większą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W tej grupie jednostek przewiduje się niewielki wzrost zatrudnienia. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.
Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w październiku koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 13 wobec plus 11 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie – 8% (we wrześniu odpowiednio: 21% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt na usługi i sprzedaż nadal rosną, w tempie zbliżonym do sygnalizowanego we wrześniu. Dyrektorzy jednostek oceniają sytuację finansową pozytywnie, na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego we wrześniu. Przewidywania dotyczące popytu i sprzedaży są nadal optymistyczne, podobnie jak w poprzednim miesiącu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się w najbliższych miesiącach poprawiać nieco szybciej niż wskazywały przewidywania z września. W tej grupie jednostek można również spodziewać się niewielkiego wzrostu zatrudnienia. Przedsiębiorcy odnotowują nieznacznie wolniejszy niż we wrześniu spadek bieżących cen usług. Na najbliższe miesiące przewidują niewielki ich wzrost.
Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w październiku koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 4 wobec plus 3 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie – 13% (we wrześniu odpowiednio: 13% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na skutek mniej korzystnych ocen bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa jednostek jest oceniana ostrożniej niż we wrześniu. Negatywne oceny przyszłego popytu i sprzedaży powodują, że prognozy sytuacji finansowej są też niezadowalające, choć nieco mniej pesymistyczne od formułowanych miesiąc wcześniej. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać niewielkiego spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek. W październiku dyrektorzy jednostek sygnalizują nieznaczny spadek bieżących cen, ale w nadchodzących miesiącach mogą one ponownie wzrosnąć.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl