Jakie różnice występują w pracy fizjoterapeuty w Polsce i za granicą?
2023-04-11 09:38
Jakie różnice występują w pracy fizjoterapeuty w Polsce i za granicą? © Envato
Przeczytaj także: Czy masaż i usługi fizjoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Czy każdy może rozpocząć pracę jako fizjoterapeuta za granicą?
Na skutek globalnego procesu starzenia się społeczeństw fizjoterapeuta jest jednym z coraz częściej poszukiwanych specjalistów. Osoby mające wiedzę i umiejętności z zakresu przywracania sprawności fizycznej pacjentom z różnymi dysfunkcjami i dolegliwościami są rozchwytywane niemalże w każdym kraju Europy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą rozpocząć pracę w dziedzinie fizjoterapii. Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, by rozpocząć karierę w tej gałęzi medycyny, jest ukończenie studiów wyższych. Mając dyplom w ręku, możesz rozpocząć procedurę nostryfikacyjną, która ma za zadanie uznanie zdobytych kwalifikacji zawodowych przez inne państwo. Wielu zagranicznych pracodawców wymaga też przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i nauce języka możesz zacząć poszukiwanie pracy jako fizjoterapeuta.
Dlaczego opłaca się rozpocząć pracę za granicą?
Specjaliści w zakresie rehabilitacji i reedukacji nie powinni mieć większych trudności ze znalezieniem zatrudnienia za granicą. Atrakcyjne wynagrodzenie, wysoki standard życia, możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego – wszystko to powoduje, że coraz większą liczbę absolwentów interesuje praca dla fizjoterapeuty za granicą. Szczególną popularnością cieszy się Francja, która przyciąga pracowników nie tylko dobrymi zarobkami. Francuski system ochrony zdrowia od lat jest uznawany za jeden z lepiej zorganizowanych na świecie. Dodatkowo w kraju nad Sekwaną dość mocno widoczna jest tendencja starzenia się społeczeństwa. To sprawia, że cudzoziemcy są tu mile widziani.
fot. Envato
Praca jako fizjoterapeuta
Gdzie można znaleźć zatrudnienie jako fizjoterapeuta?
Wykształceni fizjoterapeuci mogą szukać zatrudnienia za granicą zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach służby zdrowia. Specjaliści są potrzebni nie tylko w szpitalach oraz w klinikach. Osoby, które ukończyły studia na kierunku fizjoterapia, mogą też pracować w:
- centrach rehabilitacji funkcjonalnej,
- gabinetach fizjoterapii,
- medycznych domach opieki,
- termach,
- salonach fitness,
- klubach sportowych.
Ponadto jako fizjoterapeuta masz możliwość założenia własnej działalności, która pozwala na przyjmowanie pacjentów w prywatnym gabinecie. Planując otworzenie własnego gabinetu, musisz jednak spełnić kilka warunków. Dotyczą one głównie wymogów, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia oraz urządzenia podmiotu świadczącego usługi z zakresu fizjoterapii. Więcej na ten temat dowiesz się, zapoznając się z dokumentami wydanymi przez ministra zdrowia kraju, w którym praca Cię interesuje.
Porównanie zarobków w Polsce i za granicą
Osoby, które są zaciekawione tak przyszłościowym zawodem, jakim jest fizjoterapeuta, przeglądając oferty pracy, zwracają uwagę przede wszystkim na wynagrodzenie. W Polsce średnie zarobki w tej profesji kształtują się mniej więcej na poziomie 3500-4300 zł brutto. Znacznie lepszą płacę oferują natomiast zagraniczni pracodawcy. Jako przykład może posłużyć wspomniana już wyżej Francja. W kraju nad Sekwaną specjaliści zajmujący się rehabilitacją pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu mogą liczyć na pensję w wysokości około 3000-3500 euro brutto. Podobnego wynagrodzenia mogą spodziewać się fizjoterapeuci podejmujący zatrudnienie w Austrii lub Niemczech.
Sprawdzone oferty pracy znajdziesz w agencji!
Jeśli uzyskałeś zawód fizjoterapeuty i rozważasz wyjazd za granicę, kluczowe jest przygotowanie dokumentów potwierdzających zdobyte kwalifikacje. Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć oferty pracy, dzięki którym będziesz mógł podjąć legalne zatrudnienie, możesz skorzystać z pomocy pośredników. Jedną z takich firm jest agencja IPF Medical, która prowadzi rekrutacje fizjoterapeutów. Decydując się na współpracę z profesjonalistami, możesz też liczyć na odpowiednie szkolenie językowe oraz wsparcie koordynatorów pomagających w zorganizowaniu pobytu.
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą IPF Medical
oprac. : materiał partnera
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)