Internet rzeczy. Te sprzęty też mogą stać się furtką dla cyberprzestępców
2023-04-13 08:19
Ekspres do kawy może się stać furtką dla cyberprzestępców © pixabay.com
Ekspres do kawy, pralka czy termometr mogą być zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa? Eksperci ESET przygotowali listę nieoczywistych sprzętów, które podłączone do Internetu, mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do przeprowadzenia ataków.
Przeczytaj także: Inteligentne zabawki furtką dla cyberataków
Internet rzeczy to powszechny i z powodzeniem funkcjonujący już od wielu lat trend. Co jakiś czas do przestrzeni medialnej trafiają historie dotyczące coraz dziwniejszych podatności na ataki i coraz śmielszych akcji hakerskich, wymierzonych w użytkowników różnego rodzaju sprzętów domowych, połączonych z internetem. Kilka miesięcy temu głośno było m.in. o tym, że wsparcie w zakresie aktualizacji i bezpieczeństwa, udzielane użytkownikom przez niektórych producentów telewizorów typu smart, bywa zaskakująco krótkie. Wcześniej analitycy bezpieczeństwa odkrywali m.in. luki w smartwatchach dla dzieci, które ujawniały lokalizację i dane osobowe czy zabawkach, które wysyłały niezaszyfrowane dane osobowe użytkowników na zewnętrzne serwery.Bywa, że użytkownicy nie zdają sobie sprawy z pełni możliwości i sposobów funkcjonowania urządzeń, które posiadają we własnych domach i z których korzystają codziennie oni oraz ich rodziny. Jednocześnie technologie, wykorzystywane w sprzętach domowych dynamicznie się rozwijają i w kolejnych strefach naszego życia zaczynają nam towarzyszyć urządzenia podłączone do internetu. Nowe urządzenia to dla cyberprzestępców także nowe możliwości planowania ataków, jeśli w parze z innowacjami nie idzie odpowiedni poziom zabezpieczeń.
fot. pixabay.com
Ekspres do kawy może się stać furtką dla cyberprzestępców
Choć bezpieczeństwo urządzeń to przede wszystkim odpowiedzialność producentów, świadomość konsumentów w tej kwestii również jest istotnym czynnikiem. Dlatego eksperci ESET przygotowali listę nieoczywistych sprzętów podłączanych do internetu, o których bezpieczeństwo należy zadbać, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Każdy z nich może stać się potencjalną „furtką” dla cyberprzestępców:
- Telewizory typy smart
- Smart dzwonki do drzwi i wideodomofony
- Smart czujniki ruchu i żarówki
- Inteligentne stacje pogodowe czy termometry
- Elektroniczne nianie i monitory snu dla dzieci
- Inteligentne sprzęty medyczne: pulsoksymetry, ciśnieniomierze itp.
- Inteligentne, małe AGD: ekspresy do kawy, mikrofalówki, szczoteczki do zębów połączone z aplikacjami itp.
- Inteligentne, duże AGD: pralki, zmywarki, lodówki
Konkretne zagrożenia, na jakie mogą nas wystawiać niezabezpieczone odpowiednio sprzęty, to przede wszystkim kradzież danych osobowych i szczegółów z naszego życia prywatnego. Parametry zdrowotne, lokalizacja, zdjęcia, plany naszego mieszkania, informacje o typowych godzinach aktywności sportowych czy domowych to dane, które można wykorzystać zarówno w bardziej wyrafinowanych, jak i typowych mechanizmach przestępstw. Kolejnym scenariuszem możliwego ataku jest uzyskanie przez cyberprzestępców dostępu do urządzeń i zmienienie sposobu ich działania lub zainfekowanie ich złośliwym oprogramowaniem. Aby uniknąć tego typu zagrożeń, należy przede wszystkim dbać o aktualizację oprogramowania sprzętów. Pamiętajmy, że to aktualizacje pozwalają usuwać luki w zabezpieczeniach, eliminując lub zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo wykorzystania ich przez hakerów. Należy także korzystać z uwierzytelniania wieloskładnikowego, świadomie konfigurować ustawienia prywatności i bezpieczeństwa oraz zapoznawać się z politykami przechowywania danych. Warto również podłączać urządzenia do odseparowanej sieci Wi-Fi przeznaczonej tylko dla gości – podsumowuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
Przeczytaj także:
Jak platformy SASE wzmacniają bezpieczeństwo IoT?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberzagrożenia, cyberataki, IoT, Internet rzeczy, bezpieczeństwo w internecie, nowe technologie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)