W gry na smartfona codziennie gra co 5. Polak
2023-04-21 10:11
Chętnie gramy w gry na smartfona © pixabay.com
Przeczytaj także: Gaming i e-sport: zyskują popularność czy nie?
Najnowsze badanie dotyczące grania na różnych urządzeniach powstało w oparciu o dane zebrane w marcu tego roku na próbie 1004 dorosłych Polaków.Wyniki badania pokazują, że gramy w najrozmaitsze gry coraz częściej. Obecnie 40% dorosłych Polaków gra w gry na telefonie przynajmniej kilka razy w tygodniu, z czego 21% codziennie. Telefon to zdecydowanie najczęściej używane urządzenie do grania. Co czwarty dorosły Polak gra regularnie (przynajmniej kilka razy w tygodniu) na komputerze lub laptopie. Gramy również na innych urządzeniach takich jak konsola czy tablet.
Częstotliwość grania na wszystkich urządzeniach wzrasta, najbardziej w przypadku telefonów – 17% badanych deklaruje częstsze granie w gry na smartfonie w porównaniu do zeszłego roku. W przypadku grania na komputerze odsetek ten wynosi 11%, zaś na konsoli - 9%.
fot. pixabay.com
Chętnie gramy w gry na smartfona
Choć gramy częściej, nie wszystkim nam się to podoba. Wśród osób grających na smartfonie przynajmniej kilka razy w miesiącu, 27% uważa, że robi to zbyt często. Okazuje się, że po telefon i dostępne na nim gry sięgamy najczęściej wtedy gdy chcemy się czymś zająć np. czekając na autobus lub w przerwie między obowiązkami (tak deklaruje 43% grających na telefonie przynajmniej kilka razy w miesiącu). Gra na telefonie to także częsty towarzysz podróży (26% grających). Te okoliczności, w których gry głównie nam towarzyszą, niezależnie od urządzenia, to przede wszystkim czas wolny (weekend, urlop) lub czas po skończonych obowiązkach. Jeśli chodzi o prę dnia, gramy przede wszystkim wieczorem, dla relaksu – 48% wszystkich grających wskazuje tę porę jako najczęściej zajętą grami.
Polacy grają na różnych urządzeniach, ale zwyczaje związane z graniem się różnią. Na telefonie gramy najczęściej w gry darmowe. Jedynie 13% grających na telefonie dokonuje zakupów gier na tym urządzeniu. W przypadku konsoli odsetek ten wynosi 57%, zaś dla gier komputerowych - 36%. Wśród tych osób, które kupują gry, średnioroczny wydatek na ich zakup wynosi średnio 538 zł.
Na telefonie dominują gry logiczne (58% grających na telefonie) oraz łamigłówki (46%). Grający na komputerach najczęściej wybierają gry logiczne (42%) oraz karciane (36%). Zupełnie inaczej sytuacja wygląda już w przypadku gier na konsole – tu zdecydowanie dominują gry przygodowe (49%), gry akcji/strzelanki (47%) oraz wyścigowe (43%). Tego rodzaju gry w zdecydowanej mierze preferowane częściej przez mężczyzn.
Warto wspomnieć, że co trzeciemu polskiemu graczowi zdarza się grać w gry z innymi osobami, łącząc się z nimi przez internet. Dla zdecydowanej większości są to po prostu inni gracze, obce im osoby. Ponadto 1/3 grających w ten sposób gra „ze znajomymi”, ale istniejącymi wyłącznie w sieci. Taki sam odsetek umawia się na grę ze znajomymi poznanymi w realnym świecie.
Podsumowując, mamy z jednej strony do czynienia z graczami „smartfonowymi”, którzy grają głównie w gry darmowe i dla zabicia czasu oraz z bardziej wymagającymi osobami, grającymi najczęściej na konsoli czy komputerze, którzy traktują granie jako formę rozrywki i więcej w nią inwestują.
Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że gramy coraz częściej, na rożnych urządzeniach. Rynek gier rozwija się dynamicznie, a nowe technologie takie jak VR czy AI będą odgrywać w nim coraz większą rolę – komentuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w marcu 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych Polaków (sondaż online na panelu YouGov).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)