eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmDigital nomad, czyli jak żyją cyfrowi nomadzi?

Digital nomad, czyli jak żyją cyfrowi nomadzi?

2023-05-02 12:16

Digital nomad, czyli jak żyją cyfrowi nomadzi?

Digital nomad, czyli jak żyją cyfrowi nomadzi? © Andrzej z Pixabay

Komunikat PR

Nowoczesne technologie i rozpowszechnienie pracy zdalnej stworzyły nowy wymiar możliwości zawodowych. Cyfrowy nomadyzm to rosnący na świecie trend, który umożliwia dostosowanie kariery do osobistych uwarunkowań. Kim są digital nomads? Jak zostać jednym z nich?

Cyfrowy nomada – kto to taki?


Podejście do pracy ewoluuje. Dziś pracownicy chcą łączyć nowe wyzwania zawodowe z komfortem osobistym. Są w stanie zaakceptować niższe wynagrodzenie, jeśli przełoży się to na poprawę jakości ich życia. Dla niektórych osób podróżowanie, potrzeba przemieszczania się i ciągłego doświadczania nowych bodźców stanowią priorytety. Właśnie takie osoby doskonale odnajdują się jako cyfrowi nomadzi.

Samo określenie nomady oznacza oczywiście koczownika, który nie posiada stałego miejsca zamieszkania i oddaje się polowaniu czy pasterstwu. Regularnie się przemieszcza i nie ma jednej bazy wypadowej, mówiąc potocznie. Aktualizacja tej definicji obejmuje wykorzystywanie nowoczesnych technologii do pracy zdalnej, umożliwiające ciągłe zmiany lokalizacji.

Oczywiście nie każdy, kto ma pracę zdalną lub niezależną od lokalizacji, jest automatycznie cyfrowym nomadą. Konieczny jest również pierwiastek podróżowania lub przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego wraz z czynnikiem ideologicznym.

Workation, cyfrowy nomadyzm i praca zdalna


Pandemia wykazała, jak wiele zawodów może być wykonywanych zdalnie bez szkody dla pracodawcy i pracownika. Po zniesieniu obostrzeń firmy często wciąż oferują możliwości pracy zdalnej lub przejścia na hybrydowy model zatrudnienia. Choć cyfrowym nomadą teoretycznie zostać może każdy, kto wykonuje pracę zdalną, digital nomads to najczęściej freelancerzy: tłumacze, pisarze, copywriterzy, fotografowie, influencerzy, programiści, wirtualni asystenci. Jedyne, czego potrzebują to dobre połączenie z Internetem, laptop i odpowiednie oprogramowanie.

Rzadziej zdarza się, że pracują na pełen etat dla jednej firmy, co może wynikać, jak wspomina ExpressVPN w swoim artykule, z obawy pracodawców przed brakiem pełnej kontroli nad pracą wykonywaną zdalnie. Polskie firmy mimo że zezwalają na telepracę, często wymagają od pracowników pozostawania w określonej lokalizacji. Choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

Z koncepcją cyfrowego nomadyzmu łączy się naturalnie pojęcie workation. Co to takiego? Połączenie słów work (praca) oraz vacation (wakacje) polega na krótszym lub dłuższym urlopie, podczas którego pracownik wykonuje swoje obowiązki w normalnym trybie. Workation różni się od cyfrowego nomadyzmu długością wyjazdu, lecz przede wszystkim cyfrowy nomadyzm jest zazwyczaj uważany za cały styl życia, a nie tymczasowe wycieczki.

Korzyści z życia jako cyfrowy nomada


Cyfrowy nomadyzm uczy minimalizmu. Po kilku miesiącach podróży okazuje się, jak niewiele przedmiotów jest potrzebnych do codziennego życia. Ciągła podróż zobowiązuje do porzucenia potrzeby stabilizacji na rzecz wolności i elastyczności. Digital nomad wybiera miejsce, by po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach przenieść się w inne.

Do ulubionych kierunków w Europie należą Portugalia, Bułgaria, Rumunia, a także Wyspy Kanaryjskie i Turcja. Na świecie rekordy popularności biją Tajlandia, Indonezja (zwłaszcza Bali) i Meksyk. Oczywiście wybór najczęściej pada na kraje przyjazne dla budżetu i o ciepłym klimacie. Zwłaszcza kobiety biorą też pod uwagę poziom bezpieczeństwa.

Cyfrowy nomadyzm wymaga otwartości umysłu, co pomaga poznawać inne kultury, języki i lokalne zwyczaje. Jakość codziennego życia zależy od organizacji. Styl digital nomad z pewnością nie jest dla każdego. Odległość od rodziny i przyjaciół może wywoływać poczucie osamotnienia, a brak stałego miejsca zamieszkania – niepewność. Większość cyfrowych nomadów nie ma podpisanej stałej umowy, a wysokość ich dochodów nie jest pewien. Ciągle muszą też czegoś szukać – nowego zakwaterowania, restauracji, znajomych, zleceń. Nie każdy potrafi tak żyć.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: