Technologiczni giganci stawiają na sztuczną inteligencję
2023-06-19 15:02
![Technologiczni giganci stawiają na sztuczną inteligencję Technologiczni giganci stawiają na sztuczną inteligencję](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Technologiczni-giganci-stawiaja-na-sztuczna-inteligencje-253168-200x133crop.jpg)
Technologiczni giganci stawiają na sztuczną inteligencję © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Jeżeli mielibyśmy wskazać największy giełdowy trend ostatnich miesięcy, to bez wątpienia byłaby to sztuczna inteligencja. Można wręcz powiedzieć, że AI podbiła praktycznie wszystkie parkiety giełdowe, rozgrzewając umysły inwestorów. W odróżnieniu jednak od kilku poprzednich gorących tematów, takich jak chociażby metaverse, sztuczna inteligencja to naprawdę obiecujące i możliwe do skomercjalizowania zagadnienie. Może mieć ono bezpośrednie przełożenie na efektywność i skalę działania naprawdę wielu przedsiębiorstw, nie mówiąc już o wycenie ich akcji w ramach wolnego obrotu giełdowego. Świat zdecydowanie uświadomił sobie zatem, że rozwój sztucznej inteligencji może przynieść wymierne profity - i to raczej szybciej, niż później.Technologiczni giganci stawiają na sztuczną inteligencję
Jeżeli mielibyśmy wskazać największy giełdowy trend ostatnich miesięcy, to bez wątpienia byłaby to sztuczna inteligencja. Można wręcz powiedzieć, że AI podbiła praktycznie wszystkie parkiety giełdowe, rozgrzewając umysły inwestorów. W odróżnieniu jednak od kilku poprzednich gorących tematów, takich jak chociażby metaverse, sztuczna inteligencja to naprawdę obiecujące i możliwe do skomercjalizowania zagadnienie. Może mieć ono bezpośrednie przełożenie na efektywność i skalę działania naprawdę wielu przedsiębiorstw, nie mówiąc już o wycenie ich akcji w ramach wolnego obrotu giełdowego. Świat zdecydowanie uświadomił sobie zatem, że rozwój sztucznej inteligencji może przynieść wymierne profity - i to raczej szybciej, niż później.
Widać to nie tylko po miliardach dolarów zainwestowanych w rozwój wyspecjalizowanego oprogramowania, ale również po kolosalnym zainteresowaniu tematem generowanym przez media. W końcu, projekty takie jak Chat-GPT czy Midjourney w relatywnie krótkim czasie podbiły serca i umysły milionów ludzi na całym świecie. Nie bez powodu Chat-GPT określany jest mianem najbardziej popularnej aplikacji w historii ludzkości. Pod kątem przyrostu nowych użytkowników, licząc od dnia premiery, zdecydowanie pobił on nie tylko Facebooka, czy Instagrama, ale także Tik-Toka i Pokemon Go, nie mówiąc o Snapchacie.
Topowe firmy rozwijają swoje produkty dzięki sztucznej inteligencji
Aktualnie obserwujemy trend, zgodnie z którym na rozwój sztucznej inteligencji stawiają przede wszystkim czołowe, amerykańskie firmy technologiczne, szumnie określane także czasami jako tak zwani “technologiczni giganci”. To właśnie te firmy, przodujące w ramach indeksu NASDAQ-100, zdają się dysponować najbardziej utalentowaną kadrą pracowniczą i największymi budżetami, aby swobodnie rozwijać swoje wewnętrzne projekty oparte na sztucznej inteligencji.
Wśród wspomnianych, amerykańskich, technologicznych gigantów można wymienić co najmniej kilka różnorodnych, niemniej doskonale rozpoznawalnych firm, które odgrywają znaczącą rolę w branży IT i mają ogromny wpływ na światowy rynek. Specjalnie dla Czytelników przygotowaliśmy zestawienie tego rodzaju spółek, wraz z opisem tego, jak angażują się one w projekty związane ze sztuczną inteligencją. Nie pozostaje zatem nic więcej, jak zaprosić do lektury!
Microsoft Corporation zbiera owoce dzięki świetnej inwestycji w OpenAI
Microsoft jest jednym z największych graczy w branży technologicznej, znanym przede wszystkim ze swojego systemu operacyjnego Windows oraz pakietu biurowego Office. Firma oferuje także usługi chmury obliczeniowej (Azure) oraz rozwija się w segmencie gamingu, przede wszystkim za sprawą swojej konsoli do gier Xbox.
Microsoft stoi zdecydowanie na czele „rewolucji AI”, a to ze względu na niezmiernie perspektywiczną inwestycję w studio OpenAI. Jakkolwiek OpenAI zachowuje pewną swobodę i niezależność, pozwalającą im działać i tworzyć oprogramowanie w domenie publicznej, to Microsoft ma prawo do wykorzystania ich dorobku we własnym oprogramowaniu. Tym samym, chociażby wyszukiwarka Bing została już tak przeprojektowana, aby korzystała ze wsparcia Chat-GPT. Już wkrótce zaś cały pakiet Open Office otrzyma kompleksowe uzupełnienie ze strony potężnych generatorów treści.
Alphabet Inc. - Google, od lat kojarzone z AI, nie zamierza pozostać z tyłu
Alphabet to dynamiczny i pod wieloma względami pionierski koncern, który jest właścicielem Google – znanej wszystkim, najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie. Google oferuje również szereg innych usług i produktów, takich jak Gmail, Google Maps, YouTube, Android, Chromecast i wiele innych.
Alphabet od lat uważany był za firmę dominującą w sferze AI. Właściwie, wraz z premierą Chat-GPT, utracił jednak w opinii publicznej ten status na rzecz wymienionego wyżej Microsoftu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rozwiązania promowane przez Google, takie jak chociażby AI Bard czy cyfrowy asystent LaMDA, mogą już wkrótce znaleźć aktywne wykorzystanie w ich pakiecie biurowym, a także pozostałych produktach Alphabetu.
Tesla - sieci neuronowe wesprą rozwój modelu autonomicznej jazdy
Tesla to powszechnie znana firma, zajmująca się produkcją elektrycznych samochodów, baterii i rozwiązań związanych z energią odnawialną. Ich innowacyjne samochody elektryczne, takie jak Model S, Model X, a obecnie także Model 3 oraz Model Y zdobyły dużą, stale rosnącą popularność na całym świecie.
Okazuje się jednak, że katalizatorem dalszego rozwoju Tesli może być właśnie autorska sztuczna inteligencja. Aby osiągnąć status pierwszego producenta samochodów, zdolnego do wdrożenia systemu FSD, czyli autonomicznej jazdy, Tesla zamierza postawić na dalszy rozwój sieci neuronowych. Za postępami Tesli na polu AI ma stać superpotężny komputer o nazwie Dojo. Nic zatem dziwnego, że akcje firmy Elona Muska od lat należą do najczęściej handlowanych na takich platformach, jak broker XTB.
Dlaczego pozostałe firmy również będą stawiać na AI?
Na koniec warto jeszcze pokusić się o ogólne stwierdzenie, że firmy, nawet te mniejsze, coraz częściej będą stawiać na rozwój sztucznej inteligencji. Inwestycje w szeroko pojęte AI będą stanowić zapewne coraz większą część budżetów firmowych. Poniżej wyodrębniliśmy kilka przyczyn, dla których zaangażowanie w rozwój sztucznej inteligencji będzie opłacalne dla przedsiębiorstw, niezależnie od skali.
Automatyzacja i efektywność
AI umożliwia automatyzację procesów i wykonywanie zadań bez udziału człowieka. To może prowadzić zaś do zwiększenia efektywności operacyjnej, oszczędności czasu i zasobów, oraz redukcji błędów. Przykłady obejmują chociażby automatyczne klasyfikowanie i przetwarzanie danych, automatyzację linii produkcyjnych, czy obsługę klienta przez chatboty.
Analiza danych i personalizacja
Sztuczna inteligencja jest także zdolna do przetwarzania ogromnych ilości danych w krótkim czasie. Wykorzystanie SI w analizie danych umożliwia między innymi cenną komercyjnie identyfikację wzorców, prognozowanie trendów, personalizację ofert i lepsze zrozumienie potrzeb klientów. To może z kolei przyczynić się do bardziej precyzyjnego podejmowania decyzji biznesowych i doskonalenia strategii marketingowych.
Nowe możliwości biznesowe
Warto na końcu dodać, że sztuczna inteligencja otwiera także nowe możliwości biznesowe, umożliwiając firmom wejście na nowe rynki i tworzenie innowacyjnych produktów. Firmy, które potrafią odpowiednio wykorzystać AI w twórczy sposób (oraz umiejętnie sprzedać ten fakt marketingowo), mogą uzyskać istotną przewagę konkurencyjną i wygenerować nowe źródła przychodów.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)