Polskie finanse publiczne wg Fitch Ratings
2006-11-03 00:07
Przeczytaj także: Finansowanie samorządów: obligacje komunalne
W ciągu ostatnich pięciu lat zadłużenie sektora samorządowego rosło, choć zmniejszała się dynamika tego wzrostu. W 2002r. zadłużenie sektora wzrosło o 25%, natomiast w latach 2004-2005 o ok. 13%. Jak podkreśla Fitch Ratings, spadek tempa wzrostu zadłużenia w ostatnich dwóch latach można wytłumaczyć znaczącym wzrostem dochodów budżetowych, co znacznie zwiększyło płynność jednostek samorządowych oraz ich środków własnych. Jednocześnie wystąpiły pewne opóźnienia w realizacji projektów finansowanych z UE. Opóźnienia te są spowodowane restrykcyjnym i skomplikowanym procesem pozyskiwania środków z UE oraz realizacją projektów. Na koniec 2005r. zadłużenie sektora samorządowego wynosiło 20 mld zł (natomiast łącznie ze zobowiązaniami wymagalnymi wynosiło 21,2 mld zł).
Średnie zadłużenie sektora samorządowego jest względnie niskie, na co wskazują niskie wskaźniki zadłużenia i jego obsługi.
fot. mat. prasowe
MF przedstawiło zupełnie nowe podejście do tego problemu. W zarysie ogólnym polega ono na połączeniu trzech elementów: promowaniu dobrego zarządzania budżetowego, ułatwieniu inwestycji infrastrukturalnych poprzez ograniczenie barier administracyjnych oraz wprowadzeniu skutecznego narzędzia do nadzorowania zadłużenia i jego obsługi przez sektor samorządowy.
Raport Fitch Ratings dotyczący finansów publicznych w Polsce, zawiera także opis metodologii nowych regulacji MF odnośnie zadłużenia oraz skutki jej stosowania. Przedstawione są w nim ponadto podsumowania i wnioski dotyczące stosowania nowych metod współfinansowania i prefinansowania projektów unijnych.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl