eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySzara strefa rynku pracy, czyli wynagrodzenie pod stołem ciągle obecne

Szara strefa rynku pracy, czyli wynagrodzenie pod stołem ciągle obecne

2023-07-23 00:20

Szara strefa rynku pracy, czyli wynagrodzenie pod stołem ciągle obecne

Płacenie pod stołem wciąż powszechne © Tommy Lee Walker - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Płacenie pod stołem to sytuacja, w której pracownik świadczy pracę na podstawie umowy z pracodawcą, która nie obejmuje całego faktycznego wynagrodzenia. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych realiach jest to zjawisko o charakterze marginalnym i cechujące się niską akceptacją społeczną. Czy tak jest w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie przynosi Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Skala płacenia pod stołem w Polsce i jej zmiany w czasie”.

Przeczytaj także: PARP: jakie skutki pandemii wśród pracowników i pracodawców?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak duży procent polskich pracowników otrzymuje wynagrodzenie pod stołem?
  • Jak duży odsetek Polaków zgodziłby się na otrzymywanie części pensji nieoficjalnie?
  • Jakie są uwarunkowania płacenia pod stołem?

PŁACENIE POD STOŁEM W POLSCE WCIĄŻ JEST POWSZECHNE


W 2006 r. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 pracowników odsetek osób otrzymujących wynagrodzenie pod stołem wyniósł 7 proc. Po dwóch latach, w 2008 r., miał miejsce niewielki spadek – o 1 pkt proc. Przez kilka kolejnych lat występowała lekka tendencja wzrostowa. W 2014 r. odsetek ten wyniósł 9 proc. i na takim poziomie utrzymywał się do 2018 r. Ogółem w latach 2006-2021 średnio ok. 8 proc. pracowników w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób otrzymywało część swojej płacy poza oficjalną ewidencją.
Płacenie pod stołem w polskiej gospodarce jest trwałym zjawiskiem o relatywnie stałej skali na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Odsetek pracowników otrzymujących część wynagrodzenia pod stołem zmieniał się w badanym okresie (2006-2021) o maksymalnie kilka punktów procentowych w górę lub w dół. Skala tego zjawiska jest powiązana ze skalą unikania opodatkowania VAT przez przedsiębiorców. Warto odnotować, że sektor finansów publicznych, a w szczególności system ubezpieczeń społecznych traci na tym rocznie ponad 17 mld złotych – mówi Aneta Kiełczewska, zastępczyni kierownika zespołu ekonomii behawioralnej PIE.

fot. mat. prasowe

Odsetek pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę otrzymujących wynagrodzenie pod stołem

W pandemicznym 2020 r. odsetek pracowników otrzymujących płacę pod stołem prawdopodobnie nie zmienił się, ale nie możemy też wykluczyć, że miał miejsce jego tymczasowy wzrost


ZNACZNA CZĘŚĆ POLAKÓW ZGADZA SIĘ NA PŁACENIE POD STOŁEM


Choć większość ankietowanych osób chce otrzymywać całość wynagrodzenia na podstawie oficjalnej umowy, od 20 do 27 proc. Polaków zgodziłoby się na otrzymywanie części pensji nieoficjalnie. Jeden na pięciu respondentów wyżej ceni sobie dodatkowe 100 PLN przy wynagrodzeniu wynoszącym 3000 PLN niż warunki zatrudnienia zgodne z prawem. Gdyby dodatkowa kwota wzrosła do 500 PLN, wówczas odsetek chętnych na taki układ wyniósłby 27 proc. Wśród tych, którzy nie chcieliby otrzymywać wynagrodzenia „pod stołem” 72 proc. wskazało, że powodem jest zmniejszenie wysokości przyszłej emerytury i innych świadczeń.

fot. mat. prasowe

Pracownicy wobec płacenia pod stołem

Większość ankietowanych osób nie chciałaby otrzymywać części wynagrodzenia poza oficjalną umową


UWARUNKOWANIA PŁACENIA POD STOŁEM


Istnienie zjawiska płacenia pod stołem wynika z korzyści finansowej, jaką można dzięki temu odnieść, ale także z różnych czynników instytucjonalno-kulturowych, takich jak kapitał społeczny oraz niskie zaufanie do instytucji publicznych i obowiązującego prawa. Tylko 22 proc. respondentów wskazało nielegalność praktyki płacenia „pod stołem” jako główny powód braku akceptacji dla takiego rozwiązania. Obowiązująca norma prawna nie jest tu spójna z istniejąca normą społeczną. Jedną z możliwych metod ograniczania skali płacenia „pod stołem” jest usprawnienie kontroli i stosowanie adekwatnych kar finansowych. Przykład Węgier pokazał, że skuteczne mogą być działania ukierunkowane na szczegółowe audyty. Istotne też są przepisy chroniące tzw. sygnalistów - osób zgłaszających naruszenia prawa pracy przez swoich pracodawców - przed odpowiedzialnością karną – wskazuje Łukasz Baszczak, starszy analityk zespołu ekonomii behawioralnej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: