Wirusy i robaki X 2006
2006-11-03 00:04
Przeczytaj także: Ranking wirusów IX 2006
Po drugie, mają taką samą funkcjonalność (instalowanie innych modułów ze stron zawierających trojany, zbieranie adresów e-mail, a następnie wysyłanie ich złośliwym użytkownikom). Bagle był pierwszym robakiem, który wykorzystywał technologie wirusowe w celu zdobycia nowych adresów do baz danych spamerów; Warezov stosuje tę samą taktykę. Po trzecie, Warezov pojawił się w ciągu tygodnia po tym jak nowe warianty Bagla przestały się ukazywać.
Wydaje się nieprawdopodobne, żeby autorzy Bagla zdecydowali się nagle wycofać z interesu i dokładnie w tym samym czasie inna grupa postanowiła go przejąć; istnieje duże prawdopodobieństwo, że te dwa robaki zostały stworzone przez tą samą grupę. W końcu, Bagle miał ogromny wpływ na całą branżę antywirusową, wymuszając na firmach antywirusowych opracowanie nowych metod ochrony. Wraz z Warezovem pojawiło się nowe wyzwanie: stawienie czoła zaciemnianiu kodu i potrzeba reagowania na nowe warianty w jeszcze krótszym czasie. Jednak Bagle nie zniknął zupełnie. Chociaż nie pojawiają się nowe wersje, starsze wciąż aktywnie się rozprzestrzeniają. Potwierdza to nasze zestawienie, na którym warianty Bagla zajmują trzecią, szóstą i osiemnastą pozycję.
Innym robakiem stosującym zaciemnianie kodu jest Scano. Analitykom wirusów z firmy Kaspersky Lab udało się kilka miesięcy temu złamać jego polimorficzny silnik skryptowy, jednak Scano nadal się rozprzestrzenia. Chociaż zmodyfikowaliśmy metody tworzenia naszych statystyk, we wrześniu Scano.gen znajdował się na czwartym miejscu, podobnie jak w październiku.
Wygląda na to, że zarówno Warezov, Bagle, jak i Scano zostały stworzone albo w Rosji, albo w państwach byłego Związku Radzieckiego.
W kategorii "ataków phishingowych" prowadzi - podobnie jak w sierpniu -Bankfraud.od. We wrześniu Bankfraud spadł o jedną pozycję, w październiku natomiast o kolejne dwie. Jednak ilość ataków phishingowych nadal rośnie w ruchu pocztowym. W najbliższej przyszłości będziemy prezentować oddzielne dane dotyczące rozpowszechnienia się takich ataków.
Pozostałe szkodniki stanowiły 19,1% wszystkich złośliwych programów przechwyconych w ruchu pocztowym. Świadczy to o tym, że w ruchu pocztowym krąży aktywnie ogromna liczba robaków i trojanów z innych rodzin.
Przeczytaj także:
Wirusy i robaki w Polsce VII 2009
![Wirusy i robaki w Polsce VII 2009 Wirusy i robaki w Polsce VII 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wirusy/Wirusy-i-robaki-w-Polsce-VII-2009-35169-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wirusy, robaki, trojany, ranking wirusów, najpopularniejsze wirusy, szkodliwe programy