Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu - inwestuj w sprawdzoną odzież roboczą!
2023-07-26 11:05
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu - inwestuj w sprawdzoną odzież roboczą! © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Zasady BHP to coś więcej, niż tylko zbiór nudnych reguł - warto o nich pamiętać na co dzień, aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Dotyczy to szczególnie przedstawicieli zawodów, które są narażone na wysokie ryzyko. W ich przypadku należy zainwestować w sprawdzoną odzież roboczą, która zapewnia najwyższy możliwy poziom ochrony. Jak wybrać ubrania robocze do firmy i co warto o nich wiedzieć?Odzież robocza a Kodeks pracy – co warto wiedzieć?
Zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież roboczą, jeśli własne ubrania pracownika mogą się uszkodzić lub poważnie zabrudzić, albo jeśli w grę wchodzą względy technologiczne, sanitarne lub BHP. W praktyce obowiązek ten dotyczy większości zakładów przemysłowych, wytwórni rzemieślniczych, a także zawodów pracujących w niebezpiecznych warunkach: elektryków, spawaczy, dekarzy itp.
Co istotne, firma musi udostępnić odzież roboczą za darmo. Ponadto do jej obowiązków należy usuwanie uszkodzeń, które nie powstały z winy pracownika. Jeśli nie da się ich naprawić, to trzeba wymienić ubranie na nowe. Pracownik może za zgodą pracodawcy zakupić własny strój, ale w takiej sytuacji musi otrzymać ekwiwalent pieniężny w wysokości rynkowej ceny zakupionego kompletu.
Odzież robocza a odzież ochronna – czym się różnią?
Odzież robocza zasadniczo dzieli się na trzy klasy. Pierwszą z nich są zwykłe ubrania, które mogą używać pracownicy z różnych sektorów gospodarki. To zwykły strój pracowniczy, który nosi się na co dzień. Powinien być wygodny i dostosowany do warunków w miejscu pracy, nawet jeśli nie zapewnia on ochrony przed poważniejszymi zagrożeniami.
Pozostałe dwie klasy dotyczą odzieży ochronnej. W przeciwieństwie do zwykłych ubrań roboczych zabezpiecza ona przed czynnikami ryzyka charakterystycznymi dla miejsca pracy. W zależności od potrzeb chroni ona przed ogniem, porażeniem prądem, wysokimi lub niskimi temperaturami, iskrami, wybuchami, zagrożeniami biologicznymi lub uszkodzeniami mechanicznymi. Zakres ochrony gwarantowany przez odzież ochronną reguluje ogólna norma PN-EN ISO 13688:2013-12, a także szczegółowe normy dotyczące ubrań dla konkretnych branż lub zawodów.
Jak wybrać odzież roboczą do firmy?
Wybierając odzież roboczą do firmy, zwróć uwagę na jej wygląd, rodzaj i poziom gwarantowanej ochrony, a także krój oraz materiał, z którego została wykonana. W przypadku zwykłych ubrań roboczych najlepiej sprawdza się bawełna oraz bawełna z domieszką poliestru. Jeśli w miejscu pracy jest wysoka lub niska temperatura, to zadbaj o oddychalny lub ocieplany materiał.
Natomiast w przypadku niebezpiecznych lub szkodliwych warunków trzeba zainwestować w wysokiej jakości odzież ochronną, dostosowaną do rodzaju oraz charakteru pracy. Wymaga tego bezpieczeństwo pracowników. W tym kontekście nie wolno myśleć o ubraniach jak o zbędnym wydatku. Sprawdzona odzież robocza to inwestycja, która zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnego wypadku w miejscu pracy. Komfortowy strój zapewniający pełną swobodę ruchów przekłada się na zadowolenie pracowników, a więc większą efektywność ich pracy.
Wynajem odzieży roboczej – najważniejsze zalety
Grupa Elis oferuje wynajem odzieży roboczej dopasowanej do twoich potrzeb – zapewnij pracownikom niezbędne ubrania oraz środki ochrony bez konieczności ich zakupu. To szybkie i wygodne rozwiązanie, które wcale nie jest drogie. Wystarczy, że określisz zapotrzebowanie, a Elis zajmie się wszystkim, co niezbędne – magazynowaniem, naprawą, administracją oraz praniem.
Jak serwisować ubrania robocze?
W przypadku zakupu odzieży roboczej pojawia się problem związany z jej konserwacją. Nie tylko trzeba przechowywać zapasowe komplety, ale też naprawiać uszkodzenia, co zajmuje czas i wymaga specjalistycznej wiedzy. Korzystając z usługi wynajmu, nie musisz martwić się o serwis ubrań roboczych. Całością procesu zajmie się kierowca serwisowy, który przyjmie zgłoszenie, odbierze uszkodzoną część stroju, a następnie dostarczy ją po naprawie lub przywiezie nowy komplet.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)