Ranking wirusów X 2006
2006-11-06 00:16
On-line Scanner Top 20 październik 2006 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wirusy i robaki X 2006
Ranking ten daje obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy publikowana przez firmę lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.W tym miesiącu wzrost aktywności robaka Warezov zdominował zarówno listę opartą na analizie ruchu pocztowego, jak i na danych zgromadzonych przy użyciu skanera online firmy Kaspersky Lab. Robaki z tej rodziny występowały także we wrześniu, myśleliśmy jednak, że październik okaże się dla nich feralny i ustąpią miejsca robakom Scano i Bagle. Stało się jednak zupełnie inaczej: w październiku Warezov stanowił 27% wszystkich wirusów wykrywanych w ruchu pocztowym i ponad 15% wirusów tworzących listę "Online scanner Top 20".
fot. mat. prasowe
On-line Scanner Top 20 październik 2006
Na każdej z naszych list pojawiło się po siedem nowych wariantów Warezova. Z wyjątkiem Email.Worm.Win32.gen i Email.Worm.Win32.dn, które występują w obu zestawieniach, te dwie listy zawierają zupełnie inne warianty.
Lider zestawienia "Online Scanner Top 20", Warezov.cc, stanowił ponad 13% wszystkich wykrytych wirusów, co jest wynikiem bezprecedensowym. Do tej pory złośliwe programy znajdujące się w czołówkach list nigdy nie przeskoczyły bariery 5%. Chociaż wrześniowy lider, Trojan-Downloader.Win32.Delf.awg, został zdetronizowany, ślady epidemii z 6 września (gdy tysiące użytkowników serwisu Mail.ru otrzymało od nieznanego nadawcy nietypowe wiadomości zawierające trojana LdPinch) nadal są widoczne w rankingu. Był to jeden z największych ataków trojana w 2006 roku i czarny dzień dla rosyjskiego Internetu.
Pierwsza połowa listy, chociaż zdominowana przez warianty Warezova, zawiera również inne złośliwe programy. Innymi słowy, odzwierciedla ona wszystkie problemy dzisiejszych użytkowników Internetu, takie jak robaki pocztowe, trojany typu Downloader, keyloggery, backdoory i rzadko wspominane przez nas wcześniej floodery komunikatorów internetowych.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl