eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmLokal użytkowy - definicja, jak kupić?

Lokal użytkowy - definicja, jak kupić?

2023-09-12 16:17

Lokal użytkowy - definicja, jak kupić?

Lokal użytkowy - definicja, jak kupić? © pexels.com

Artykuł sponsorowany

Lokale użytkowe coraz częściej kupowane są nie tylko z myślą o własnej działalności gospodarczej, lecz także jako inwestycja na wynajem. Wskazujemy, czym są takie nieruchomości i jakie są najważniejsze rodzaje lokali użytkowych oraz podpowiadamy, jak kupić lokal użytkowy.

Czym jest lokal użytkowy? Definicja prawna i najważniejsze cechy


W polskim prawie nie ma szczegółowej, pozytywnej definicji lokalu użytkowego. Pojęcie to występuje natomiast w rozporządzeniu ministra infrastruktury „Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Gdy w akcie tym mowa o „lokalu użytkowym – należy przez to rozumieć jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym”.

Również ustawa o własności lokali nie charakteryzuje takiej nieruchomości dokładnie, lecz wskazuje, że mowa o lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalne. Z kolei Główny Urząd Statystyczny przyjmuje, że chodzi o „lokal wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej” i podaje takie przykłady, jak „lokal handlowy, usługowy, produkcyjny, różne gabinety, pracownie, a także lokal wynajęty na biuro, na działalność kulturalno-społeczną i inną”.

Jakie są rodzaje lokali użytkowych?


Wspomniane już rozporządzenie ministra infrastruktury wyróżnia następujące rodzaje lokali użytkowych:
  • biurowe oraz handlowo-usługowe (np. sklepy, biura, lokale gastronomiczne, lecz także magazyny i lokale produkcyjne);
  • instytucjonalne, kulturalne, sportowe i tym podobne;
  • krótkiego zakwaterowania (m.in. hotele i hostele oraz lokale przeznaczone na wynajem krótkoterminowy).

Zgodnie z rozporządzeniem, każdy rodzaj lokalu użytkowego musi spełniać określone wymogi techniczne. W rzeczywistości rodzajów tych jest jednak znacznie więcej, bo regulacje dotyczące działalności poszczególnych branż (np. spożywczej, gastronomicznej czy edukacyjnej) mogą nakładać szereg innych wymagań dotyczących lokali użytkowych o danym przeznaczeniu.

Jak kupić lokal użytkowy?


W internecie znajdziesz bardzo wiele ogłoszeń lokali użytkowych na sprzedaż. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty, sprecyzuj, czego tak właściwie szukasz. Najpierw określ, które lokalizacje Cię interesują i jaki masz budżet.

Później przemyśl, jakie lokale użytkowe będą odpowiednie dla danego biznesu – lub jeśli planujesz wynajmować nieruchomość – jakie możliwości ona oferuje i jacy przedsiębiorcy mogą być nią zainteresowani. Kluczowe znacznie mają zwłaszcza układ i metraż pomieszczeń. Często też bardzo istotne będzie położenie i widoczność oraz łatwość dostępu – na przykład wejście z ulicy – a także bezpośrednie otoczenie lokalu użytkowego.

Więcej informacji na temat tego rodzaju obiektów znajdziesz w artkule „Lokal użytkowy – co to jest?” na blogu Nieruchomości Orange. Dowiesz się z niego między innymi, czy w lokalu użytkowym można mieszkać i od czego zależy cena za 1 m². Możesz też przejrzeć obiekty na sprzedaż z rynku wtórnego oferowane przez Nieruchomości Orange, które świetnie sprawdzą się jako lokal użytkowy.

oprac. : materiał partnera

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: