eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNastolatkowie i cyberbezpieczeństwo: zagrożenia i obawy a wiedza

Nastolatkowie i cyberbezpieczeństwo: zagrożenia i obawy a wiedza

2023-09-17 00:30

Nastolatkowie i cyberbezpieczeństwo: zagrożenia i obawy a wiedza

Co drugi nastolatek kliknął w link, który okazał się scamem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Korytarze polskich szkół wypełniły się już uczniami, którzy przez kolejne miesiące będą zmagać się z trudami nauki, w czym niejednokrotnie pomagać im będzie internet. To sprzyjająca okazja, aby przypomnieć o zagrożeniach czyhających na najmłodszych w sieci. Na naukę o cyberbezpieczeństwie nigdy nie jest za późno tym bardziej, że na tym polu - jak wynika z badania zrealizowanego przez Santander Bank Polska - ciągle jest sporo do zrobienia.

Przeczytaj także: Dzieci w sieci: zero kontroli, granic i świadomości

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Skąd młodzież czerpie wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa?
  • Czego obawiają się nastolatkowie w kontekście korzystania z zasobów sieci?
  • Jak weryfikują znalezione w internecie informacje?

Z badania przeprowadzonego dla projektu Finansiaki realizowanego przez Santander Bank Polska, wynika, że starsi nastolatkowie w wieku 16-18 lat wiedzę o cyberbezpieczeństwie czerpią głównie ze źródeł internetowych (65 proc.), takich jak YouTube (43 proc.) i TikTok (41 proc.). Dla młodszych autorytetem w tym temacie są rodzice (61 proc.) i nauczyciele (55 proc.).

Rodzice natomiast najczęściej czerpią wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa w sieci z portali internetowych (61 proc.) i telewizji (41 proc.).

fot. mat. prasowe

Skąd czerpiesz wiedzę o bezpieczeństwie w sieci?

Starsi nastolatkowie w wieku 16-18 lat wiedzę o bezpieczeństwie w sieci czerpią głównie ze źródeł internetowych


Zagrożenia w sieci – czego obawiają się nastolatkowie?


Kiedy mowa o cyberbezpieczeństwie i zagrożeniach związanych z korzystaniem z internetu, nastolatkowie w wieku 16-18 lat boją się najbardziej kradzieży pieniędzy (73 proc.) i wycieku danych (63 proc.), a młodsi (12-15 lat) wykorzystania wizerunku (64 proc.) i zajęcia środków na koncie (63 proc.). Jeśli chodzi o dorosłych, to niemal 80 proc. badanych rodziców przyznaje, że boi się kradzieży pieniędzy, tożsamości i wycieku danych.

Młodsi nastolatkowie niemal 2 razy częściej niż starsi obawiają się również hejtu w internecie i cyberprzemocy.

fot. mat. prasowe

Jakie są Twoje obawy związane z bezpieczeństwem w sieci?

Nastolatkowie w wieku 16-18 lat boją się najbardziej kradzieży pieniędzy


Zagrożenia w sieci dotyczą nas wszystkich, niezależnie od wieku. Rodzice oraz starsi nastolatkowie najbardziej obawiają się kradzieży pieniędzy. Jako bank edukujemy, jak bezpiecznie korzystać z sieci, w tym towarzyszącej wielu z nas na co dzień bankowości internetowej i mobilnej. Badanie pokazało, że wykorzystanie różnych platform, takich jak YouTube i TikTok, staje się coraz ważniejsze, jeśli chcemy dotrzeć do różnych grup wiekowych i edukować w sposób atrakcyjny i przystępny – mówi Michał Mazur z Departamentu Zarządzania Cyberbezpieczeństwem i Ryzykiem IT w Santander Bank Polska.

Egzamin z fact-checkingu


Wraz z wiekiem u nastolatków rośnie potrzeba weryfikowania informacji znalezionych w sieci – 55 proc. respondentów wieku 12-15 lat i 61 proc. w wieku 16-18 lat zawsze lub często sprawdza prawdziwość przeczytanych informacji. Odsetek nastolatków, którzy nie mają nawyku sprawdzania wiarygodności treści z internetu, jest jednak wysoki. W przypadku rodziców jest to niemal 30 proc. badanych.

Jeśli chodzi o sposób sprawdzania wiarygodności informacji, badani w wieku 16-18 lat, podobnie jak dorośli, najczęściej czytają, co inne znane media piszą na dany temat (68 proc.) i weryfikują źródła (65 proc.). Młodsi natomiast częściej pytają członków rodziny (48 proc.) lub znajomych i przyjaciół (38 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak weryfikujesz informacje znalezione w sieci?

Młodsi najczęściej pytają o zdanie członków rodziny


Ponad połowa nastolatków kliknęła w niebezpieczny link


Weryfikując, czy link jest bezpieczny, wszyscy badani zgadzają się, że najważniejsze jest sprawdzenie, czy nadawca wiadomości jest im znany. Jednak to nie wystarczy – popularnym rodzajem scamu, który ma na celu wyłudzenie danych lub kradzież pieniędzy, jest podszywanie się pod czyjeś konto w mediach społecznościowych. Aż 80 proc. badanych w wieku 16-18 lat otrzymało podejrzaną wiadomość w mediach społecznościowych od znajomego, który padł ofiarą hakera, a 31 proc. z nich przyznało się do kliknięcia w przesłany link. W przypadku dzieci w wieku 12-15 lat, 43 proc. badanych otrzymało tego typu wiadomość, a 21 proc. kliknęło w niebezpieczny link. Wraz z wiekiem badani zyskują większą świadomość, na co należy zwracać uwagę, aby mieć pewność, że otrzymana wiadomość jest bezpieczna.
Scam, czyli oszustwo internetowe, przyjmuje różne formy, od fałszywych wiadomości po oszustwa telefoniczne. Aby się przed nim obronić, warto być czujnym i nigdy nie udostępniać wrażliwych danych nieznanym osobom lub firmom. Jak pokazuje badanie – ponad 50% nastolatków kliknęło w niebezpieczny link przesłany przez znajomego. Dlatego tak ważne jest uczenie młodych ludzi, aby nie otwierali podejrzanych wiadomości i weryfikowali ich nadawcę. Ważne jest, by zwracali uwagę, czy ktoś nie próbuje ich nakłonić do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika i wytwarza przy tym presję czasu lub grozi jakimiś konsekwencjami – dodaje Michał Mazur z Santander Bank Polska.

fot. mat. prasowe

Na co zwracasz uwagę, sprawdzając czy link jest bezpieczny?

Większość badanych wie, że bezpieczny adres rozpoczyna się od https


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: