eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmJak zaprojektować sprężarkownię zakładową?

Jak zaprojektować sprężarkownię zakładową?

2023-09-26 11:30

Jak zaprojektować sprężarkownię zakładową?

Jak zaprojektować sprężarkownię zakładową? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Sprężarkownia to pomieszczenie, które musi być specjalnie wydzielone. Jej umieszczenie powinno zostać zaplanowane już na początku powstawania instalacji, żeby zapewnić odpowiednie warunki, dla znajdujących się w niej sprzętów, takich jak: sprężarki, zbiornik sprężonego powietrza i osuszacze. Co jeszcze powinien uwzględniać dobry projekt sprężarkowni zakładowej?

Projekt systemu rurociągów sprężonego powietrza - główne zasady


Projektowanie systemu rurociągów jest istotne dla zapewnienia efektywnego i niezawodnego dostarczania sprężonego powietrza do różnych zastosowań przemysłowych. Dobór rurociągu powinien być uwarunkowany prędkością strumienia powietrza. Najważniejsze zasady, które pomogą zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie systemu dostarczania sprężonego powietrza to:
  • W rurociągach, przez które przepływa sprężone powietrze, prędkość powinna być kontrolowana. W kolektorach sprężarek, czyli tam, gdzie powietrze jest zbierane, prędkość nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej mieścić się w zakresie od 5 do 7 metrów na sekundę.
  • W głównych rurociągach, przez które powietrze jest przesyłane do różnych miejsc, prędkość może być nieco wyższa, ale nadal powinna być kontrolowana. Idealnie, żeby mieściła się w zakresie od 10 metrów na sekundę.
  • Na połączeniach między głównym rurociągiem a miejscami, gdzie powietrze jest wykorzystywane, można zaakceptować nieco wyższą prędkość, ale tylko na krótkim odcinku. Optymalnie, aby nie przekraczała 15 metrów na sekundę.
  • Ważne jest także to, żeby rurociągi, które prowadzą poziomo, miały niewielki spadek o około 2 stopnie w dół. To pomaga zapobiec temu, aby woda nie dostała się do narzędzi pneumatycznych.
  • Jeśli chodzi o rurociągi, które prowadzą pionowo w dół od głównej instalacji do różnych urządzeń, ważne jest, aby używać specjalnych złączy rozgałęziających, które oddzielają wodę od powietrza. Alternatywnie można używać rurociągów w kształcie łabędziej szyi, zamiast standardowych trójników, aby zapobiec przedostawaniu się wody i kondensatu do najniższych punktów instalacji.

Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia pod sprężarkownię


Zapewnienie bezpiecznych i efektywnych warunków pracy w sprężarkowni jest niezmiernie istotne. Pomieszczenie musi również spełniać wymogi przepisów ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. O jakie elementy należy zadbać przygotowując pomieszczenie pod sprężarkownię? Przede wszystkim należy pamiętać, że podłoga musi być wykonana z wytrzymałych materiałów i dostosowana do warunków przemysłowych. Musi zapewniać stabilność oraz bezpieczeństwo pracy zarówno sprężarki, jak innych maszyn w tym pomieszczeniu. Drzwi wjazdowe powinny być odpowiednio szerokie, by umożliwić swobodne wnoszenie i wynoszenie urządzeń znajdujących się w sprężarkowni. Zgodnie z przepisami środowiskowymi, nie można bezpośrednio odprowadzać kondensatu zawierającego olej do publicznej sieci kanalizacyjnej. W związku z tym konieczne jest zastosowanie specjalnego separatora kondensatu, który oddziela olej od wody, a następnie odprowadza je do odpowiedniego systemu utylizacji. W pomieszczeniu muszą się również znajdować podstawowe środki ochrony i informacyjne, m.in instrukcja BHP, gaśnica oraz schemat technologicznego układu instalacji.

Wentylacja w sprężarkowni


Wentylacja jest obowiązkowym elementem sprężarkowni. Chłodzi maszyny, zabezpiecza przed wilgocią, a także zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Aby wentylacja działała prawidłowo, musi zawierać następujące elementy: czerpnię powietrza, kanał recyrkulacyjny oraz wentylator wyciągowy. Planując rozmieszczenie urządzeń i kanałów, należy zadbać o dokładność. Kanał wylotowy gorącego powietrza nie powinien być nad czerpnią powietrza, aby uniknąć czerpania gorącego powietrza z powrotem do pomieszczenia. Czerpnie powietrza najlepiej montować na wschodniej lub północnej ścianie, aby uniknąć nasłonecznienia i wysokich temperatur. Montaż czerpni powyżej 1 metra nad poziomem gruntu zapobiegnie dostawaniu się mroźnego powietrza zimą oraz gorącego powietrza latem.

Podsumowanie


Projektowanie sprężarkowni to zajęcie, które wymaga dokładności i specjalistycznej wiedzy. Odpowiednio przygotowane pomieszczenie zapewni sprawne działanie maszyn. Sprężarkownia powinna spełniać wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Należy również pamiętać o zainstalowaniu odpowiedniego systemy wentylacji.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: