Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2023
2023-10-11 11:21
Polski rynek M&A pozostanie aktywny w nadchodzących miesiącach © fot. mat. prasowe
Lipiec, sierpień i wrzesień zaowocowały 94 fuzjami i przejęciami, co jest wynikiem niemal identycznym jak osiągnięty kwartał wcześniej (96) - wynika z najświeższej odsłony raportu M&A Index Poland FORDATA i Navigator Capital.
Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce. Na celowniku inwestorów firmy technologiczne
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Które z transakcji fuzji i przejęć przeprowadzonych w III kw. 2023 r. zasłużyły na wyróżnienie?
- Które podmioty przejmowano najchętniej?
- Jaka przyszłość czeka polski rynek M&A?
Z raportu M&A Index Poland przygotowanego przez Fordata i Navigator Capital wynika, iż w 3. kwartale 2023 roku na polskim rynku zrealizowano 94 transakcji fuzji i przejęć. W ujęciu branżowym, dominowały sektory Media/IT/Telecom (17%), Przemysł (14%) oraz FMCG (14%).
Największą transakcją akwizycyjną w tym okresie było przejęcie studia Techland, wiodącej firmy z polskiej branży gamingowej, producenta serii gier komputerowych „Dying Light oraz „Dead Island”, przez chińską firmę Tencent. Wartość transakcji szacuje się na ok. 6,3 mld PLN i w dacie publikacji raportu, jest to transakcja o najwyższej ujawnionej wartości zawarta w 2023 roku.
Nadal najchętniej przejmowano podmioty działające branży TMT, których udział w przejmowanych podmiotach spadł jednak w porównaniu do poprzedniego kwartału z ponad 26% do 17%. Na drugim miejscu w dalszym ciągu znajdowały się transakcje z branży przemysłowej, których udział kwartał do kwartału wzrósł z 11% do 14%. Miniony kwartał obfitował także w inwestycje zagraniczne dokonywane przez polskie firmy, zwłaszcza w rejonie Europy Zachodniej. Największą inwestycją tego typu był zakup Menzies Distribution przez polską firmę logistyczną InPost za 227 mln PLN.
fot. mat. prasowe
M&A Index
Mimo spadku w porównaniu do poprzedniego kwartału osiągnięty wzrost liczby transakcji rok do roku potwierdza przebijającą się z naszego poprzedniego raportu konkluzję o dobrej kondycji rynku M&A w Polsce w roku 2023. Inwestorzy reagują pozytywnie na sygnały z rynku takie jak obniżająca się inflacja oraz stabilizacja sytuacji gospodarczej po niespokojnym 2022 roku – komentuje Karol Szykowny, Head of M&A w Navigator Capital Group.
Wśród kupujących największą aktywnością ponownie wyróżnili się inwestorzy finansowi w postaci funduszy PE/VC, odpowiadający za 18% transakcji. Spośród sprzedających dominowali sprzedawcy prywatni, którzy stanowili 78%, natomiast sprzedaż znacznie zwiększyli inwestorzy finansowi, których udział zwiększył się do 10% w porównaniu do poprzedniego kwartału gdzie stanowili oni tylko 3% sprzedających.
Mimo wciąż trwającej wojny na Ukrainie oraz wynikających z niej problemów ekonomicznych i geopolitycznych, polski rynek M&A pozostanie aktywny w nadchodzących miesiącach. Choć tempo transakcji może ulegać pewnym fluktuacjom, przewiduje się, że końcówka roku to czas inwestowania, szczególnie w branżę nowych technologii. Inwestorzy VC będą dążyć do wsparcia polskich startupów, a firmy będą musiały coraz bardziej uwzględniać zasady ESG w swojej strategii biznesowej – komentuje Marcin Rajewicz, Key Account Manager w Fordata.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: polski rynek IT ma duży potencjał
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)