eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmKredyt gotówkowy - jak pozyskać pieniądze na własne plany?

Kredyt gotówkowy - jak pozyskać pieniądze na własne plany?

2023-10-16 12:24

Kredyt gotówkowy - jak pozyskać pieniądze na własne plany?

Kredyt gotówkowy - jak pozyskać pieniądze na własne plany? © freepik.com

Komunikat PR

Wiele osób w swoim życiu będzie zmuszona do sięgnięcia po kredyt gotówkowy. Dlaczego? Wypadki losowe ciężko jest przewidzieć, w dodatku to łatwy sposób na zasilenie własnego budżetu. Oto najważniejsze informacje o kredytach gotówkowych.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?


Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych, które oferuje bank. Jak więc wybrać najlepszą propozycję tego świadczenia? Analizowanie i przeglądanie propozycji jest czasochłonne i nużące, tym bardziej, jeśli nie wiadomo na co zwracać uwagę. Z pomocą przychodzą narzędzia internetowe, takie jak ranking kredytów gotówkowych na różne okresy kredytowania, dzięki którym można łatwo i wygodnie sprawdzić, jakie oferty są w danym momencie najlepszym wyborem.

Aby program zadziałał, wystarczy podać kwotę, jaką miałby wynosić kapitał kredytowy oraz czas spłaty. Witryna nie potrzebuje więcej informacji, dlatego korzystanie z niej jest bezpieczne i nie wymaga podania wrażliwych danych.

Po wpisaniu odpowiednich liczb pojawia się ranking ofert bankowych, porównywanych pod względem 3 czynników. Każda z nich to osobny kafelek na liście, w którym znajdują się następujące informacje:
  • nazwa banku;
  • nazwa oferty;
  • oprocentowanie;
  • całkowity koszt kredytu;
  • wysokość raty.

Niektóre propozycje charakteryzują się dodatkowymi wyróżnieniami np. że dany kredyt ma wysoką przyznawalność. Informacja pojawia się jako ramka danego kafelka.

Na co bank zwraca uwagę przy udzielaniu kredytu?


Głównym wyznacznikiem banku podczas podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu pozostaje ocena zdolności kredytowej. Najprościej mówiąc, to sposób weryfikacji różnych danych, na podstawie których instytucja stwierdza, czy klient jest wypłacalny i spłaci zaciągane zadłużenie. Pod uwagę brane są nie tylko informacje o finansach, ale także sytuacji życiowej konsumenta. Placówka bierze pod uwagę:
  • wysokość zarobków i rodzaj zatrudnienia;
  • miejsce i staż pracy, zajmowane stanowisko;
  • wydatki i zadłużenia;
  • stan cywilny;
  • liczba osób na utrzymaniu;
  • wiek kredytobiorcy;
  • historię kredytową.

Po takiej weryfikacji bank zyskuje szeroki ogląd na sprawę i może sprawdzić, czy klient będzie wypłacalny w danym momencie oraz jak kształtuje się to w przyszłości.

Placówka po zebraniu ze sobą przychodów i wszystkich koniecznych wydatków sprawdza, ile pieniędzy po uregulowaniu wszystkich zadłużeń pozostaje i czy to wystarczająco, aby pokryć koszty utrzymania innych domowników. Jeśli pozostają jakieś środki, mogą być one przeznaczone na ratę kredytu. Gdy jednak jest inaczej, bank podejmuje decyzję o odrzuceniu wniosku ze względu na negatywną ocenę zdolności kredytowej.

Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Można podjąć działania, dzięki którym uda się wpłynąć na tę zdolność. Jedno z nich to zaciąganie kredytu w dwie osoby, np. z partnerem, rodzeństwem lub rodzicem.

Niektórzy w celu poprawy wyników szukają dodatkowych form zarobku, co wpływa na wysokość przychodów. Innym rozwiązaniem jest uporanie się z dotychczasowymi zobowiązaniami. Spłaty wcześniejszych kredytów i pożyczek spowodują, że budżet będzie mniej obciążony, a to pozytywnie odbije się na wzroście oceny kredytowej.

Kto może ubiegać się o kredyt?


Aby otrzymać kredyt w banku, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Ich cel wydaje się dość prosty – sprawdzić, czy klient ma takie możliwości.

Zazwyczaj wydaje się, że udzielenie kredytu jednoznacznie wiąże się z umową o pracę na czas nieokreślony i konkretnymi zarobkami, dzięki którym raty są adekwatne do budżetu. Placówki decydują się jednak na udzielanie zobowiązań także osobom, które w inny sposób generują swoje przychody. Na kredyt mogą liczyć emeryci, osoby bezrobotne, rolnicy czy ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jeśli są w stanie udokumentować swoje stałe przychody, bank będzie przychylny ich wnioskowi.

Najczęściej jednak o świadczenie ubiegają się osoby o podobnym profilu, ten z kolei jest oceniany przez klasyczne wskaźniki zdolności kredytowej. Jak one wyglądają? Aby instytucja pozytywnie rozpatrzyła wniosek, analizuje poszczególne kryteria:
  • Wiek – im większy kredyt, tym bardziej bankowi będzie zależeć na młodszym wieku konsumenta; wynika to z faktu, że starsza osoba z dużym zadłużeniem może nie dać sobie rady ze spłatą.
  • Rodzaj pracy, stanowisko, gałąź gospodarki – dzięki tym informacjom placówka określa, jak w przyszłości kształtuje się wypłacalność kredytobiorcy.
  • Ilość osób na utrzymaniu – im więcej osób jest na utrzymaniu konsumenta, tym bardziej zostaje obciążony domowy budżet. Z tego względu może się okazać, że mimo wysokich zarobków, klient nie otrzyma kredytu, ponieważ większość pensji przeznacza na wydatki. W innej sytuacji pozostaje samotny, 30-letni mężczyzna i jego rówieśnik z dwójką dzieci.
  • Inne zadłużenia i historia kredytowa – jeśli konsument posiada inne pożyczki, są one znaczącym obciążeniem dla budżetu i znacznie zmniejszają ilość pozostających w nim pieniędzy. Często rozwiązaniem, dzięki któremu klienci otrzymują świadczenie, wydaje się wcześniejsza spłata i uregulowanie dotychczasowych zobowiązań.

Co zrobić, jeśli bank nie chce udzielić kredytu?


Wiele osób, mimo usilnych prób, nie jest w stanie otrzymać kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być zobowiązanie na więcej niż jedną osobę. Wspólny wniosek mogą złożyć partnerzy, małżonkowie, rodzeństwo czy rodzic z dzieckiem. Dzięki temu rosną przychody, co ułatwia proces starania się o świadczenie.

Inna opcja to pozbycie się dodatkowych zadłużeń przed zaciągnięciem kredytu oraz sprawdzenie swojej historii kredytowej w BIK. Jeśli znajdują się tam błędne informacje, można to zgłosić, a wtedy bank będzie mógł podjąć swoją decyzję na prawdziwych danych.

Często nawet i to nie pomaga, a wtedy konsumenci potrzebujący pieniędzy sięgają po pożyczki pozabankowe. Ich otrzymanie jest o wiele prostsze i szybsze ze względu na ograniczoną ilość procedur. Nie zmienia to jednak faktu, że taka firma wymaga spłaty zobowiązania, często w krótszym czasie i z wyższymi odsetkami niż te nakładane przez instytucje finansowe. Dodatkowo to umowa odnotowywana w BIK, co nie sprzyja potencjalnym kredytobiorcom – coraz częściej banki odrzucają wnioski osób, które korzystają z pożyczek pozabankowych.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: