eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmPrzewodnik po TARIC: Jak korzystać z kodów taryfy celnej?

Przewodnik po TARIC: Jak korzystać z kodów taryfy celnej?

2023-10-17 11:01

Przewodnik po TARIC: Jak korzystać z kodów taryfy celnej?

Przewodnik po TARIC: Jak korzystać z kodów taryfy celnej? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Taryfa celna dotyczy niemal wszystkich produktów zagranicznych przeznaczonych do sprzedaży w Polsce. Jej wysokość zmienia się w zależności od produktu i jego pochodzenia. Aby usystematyzować kwestie dotyczące cła, konieczna stała się jednoznaczna klasyfikacja towarów z importu. W tym celu powstał system TARIC. Sprawdź, jak z niego korzystać.

Co warto wiedzieć o systemie TARIC?


Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, czyli TARIC (fr. TARif Intégré Communautaire) to system prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej. Powstał z myślą o integracji wszystkich ustaleń prawnych krajów UE dotyczących taryf celnych dla różnych towarów. TARIC pozwala m.in. na zbieranie danych statystycznych co do importu i eksportu.

W systemie TARIC znajdziesz:
  • kody towarów określone wg. klasyfikacji celnej;
  • aktualne stawki celne wraz z okresem ich obowiązywania;
  • podstawę prawną wraz z komentarzem;

Warto wiedzieć! Stawki w systemie są często aktualizowane, dlatego warto co jakiś czas weryfikować wysokość taryfy celnej.


Z czego składa się kod TARIC?


Kod TARIC wykorzystuje się do klasyfikacji towarów w urzędzie celnym. Składa się on z 10 cyfr, wśród których znajdują się kod Zharmonizowanego Systemu (HS) oraz Nomenklatura Scalona (CN).

Jak czytać kody HS w systemie TARIC?


Do biegłego korzystania z systemu TARIC potrzeba nieco wprawy i cierpliwości, jednak przy odrobinie zaangażowania dość szybko da się zrozumieć zasadę jego działania. Po otwarciu odpowiedniej strony internetowej oczom ukazuje się dość przejrzysta wyszukiwarka, a nad nią 3 zakładki zatytułowane środki, informacje geograficzne i rozporządzenia.

System TARIC: Środki


Będąc w zakładce środki, możesz skorzystać z systemu na dwa sposoby. Wariant nr 1 wymaga od Ciebie znajomości kodu towarów, dla których chcesz sprawdzić taryfy celne.

Drugie rozwiązanie pozwala na zapoznanie się z listą dostępnych sekcji, która pojawi się po kliknięciu niebieskiego napisu Przeglądaj tuż obok rubryki Kod towarów.

Po otworzeniu listy zobaczysz sekcje ponumerowane cyframi rzymskimi od I do XXI. Przykładowa nazwa sekcji IV brzmi: Gotowe artykuły spożywcze; napoje bezalkoholowe, alkoholowe i ocet; tytoń i przemysłowe namiastki tytoniu.

Po jej otwarciu rozwija się kolejna lista, tym razem z działami ponumerowanymi cyframi arabskim od 16 do 24. Przykładowo, dział 4 to Kakao i przetwory z kakao. Po naciśnięciu tego działu zostaniesz automatycznie przeniesiony na górę strony, a w rubryce Kod Towaru pojawi się numer wybranego przez Ciebie działu.

Kolejnym krok polega na uzupełnieniu rubryki kraj pochodzenia/przeznaczenia. Następnie możesz wpisać dodatkowe kryteria, jednak nie jest to obowiązkowe.

Później kliknij Wyszukiwanie środków, aby zyskać dostęp do tabelki z listą konkretnych produktów. W tym miejscu możesz znaleźć dokładne dane co do zasad importu i eksportu danego towaru.

Przykładowo, dla produktów Ziarna kakao, całe lub łamane, surowe lub palone pojawia się komunikat informujący o konieczności przejścia kontroli przywozu produktów ekologicznych oraz o stawce celnej dla krajów trzecich wynoszącej 0%.

Informacje geograficzne


Zakładka Informacje geograficzne pozwala na wyszukiwanie na podstawie położenia geograficznego. Dzięki temu możesz znaleźć dane na temat interesującego Cię państwa, mając jego kod ISO, nazwę, kod grupy krajów lub krajowy numer identyfikacyjny.

Warto wiedzieć! Kod ISO to indywidualny kod identyfikacyjny przypisywany państwom, terytoriom zależnym i ich jednostkom administracyjnym według normy ISO 3166.


Po wpisaniu kodu PL w rubrykę Kod ISO kraju pojawią się pozostałe informacje, czyli pełna nazwa kraju, czyli Polska, oraz kod grupy krajów — CUST 2020 (1016); ECEU (1013); EU (1010). Po wejściu w jeden z kodów ukaże się lista państw należących do danej grupy.

Rozporządzenia


Ostatnia zakładka, czyli Rozporządzenia, pozwala dowiedzieć się więcej na temat określonego dziennika urzędowego. Rubryki data publikacji i data rozpoczęcia mogą zostać nieuzupełnione.

Warto wiedzieć! Dziennik Urzędowy to publikacja wydawana w celu urzędowego ogłoszenia aktu normatywnego i każdego innego aktu prawnego, który powinien być oznajmiany właśnie w taki sposób. Do wydawania dzienników dla Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej jest upoważniony Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.


Przewodnik po TARIC — podsumowanie


Dzięki systemowi TARIC możesz poznać stawki taryfy celnej dla określonych towarów, które chcesz sprowadzić zza granicy. Ponadto masz możliwość dowiedzieć się więcej na temat wymogów dotyczących sprowadzenia określonej grupy produktów. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się to odprawy na granicy i zmniejszyć prawdopodobieństwo pomyłek.

Jeśli interesuje Cię import z Chin, rozważ skorzystanie z pomocy pośrednika przy sprowadzaniu towaru. Firma specjalizująca się w tego rodzaju usługach, np. Meest China, pomoże Ci zorganizować transport, przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty celne i dostarczy przesyłkę pod Twoje drzwi.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: