![Dlaczego warto mieć IKE? [© wayhomestudio na Freepik] Dlaczego warto mieć IKE?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Dlaczego-warto-miec-IKE-255541-200x133crop.jpg)
Dlaczego warto mieć IKE? © wayhomestudio na Freepik
Komunikat PR
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) umożliwia regularne odkładanie na emeryturę. Należy do III filaru systemu emerytalnego i zostało stworzone z myślą o zapewnieniu dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Sprawdź, jakie są zalety korzystania z IKE.Co to jest IKE?
IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, to konto, na które możesz przelewać środki przeznaczone na emeryturę. W ciągu roku możesz wpłacić pieniądze do wysokości aktualnie obowiązującego limitu.
Określony limit to równowartość trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku. W 2023 roku limit wpłat na IKE wynosi 20.805 złotych.
Jedną z zalet IKE jest możliwość wczesnego rozpoczęcia wpłacania na konto na poczet przyszłej emerytury. Indywidualne Konto Emerytalne może założyć osoba, która ukończyła 18. rok życia.
Zalety IKE
IKE to preferencyjna forma lokowania pieniędzy, która daje możliwość wypracowania dodatkowej, prywatnej emerytury. Konto może być wsparciem w obliczu niskich emerytur z ZUS.
Dużą zaletą IKE są korzyści podatkowe, które przewidziano dla tego produktu podczas wypłaty na emeryturze – czyli brak podatku od zysków kapitałowych. Dodatkowo, zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu i są wolne od podatku od spadków i darowizn. Wystarczy, że wskażesz uposażonych, żeby na wypadek twojej śmierci te osoby otrzymały wypłatę. Jeśli tego nie zrobisz, pieniądze trafią do spadkobierców.
Do wyboru jest kilka form prowadzenia IKE, np. inwestowanie w fundusze inwestycyjne – każdy z nich jest zarządzany przez eksperta, który dba o jego wynik. Fundusze mają swój poziom ryzyka i horyzont inwestycyjny – czyli zalecany czas trwania inwestycji. Przed wyborem konkretnego należy ocenić swój akceptowany poziom ryzyka – osobom o niewielkim doświadczeniu i preferującym bezpieczniejsze rozwiązania sugerowane są fundusze o niższym ryzyku.
Fundusze inwestycyjne sprawiają, że świat inwestycji staje się bardziej przystępny – jako klient wpłacasz pieniądze, a to eksperci (zarządzający funduszem) dbają o wynik. W Goldman Sachs TFI możesz założyć IKE za 0 zł wygodnie przez internet. Wystarczy, że wybierzesz jeden albo kilka funduszy, a następnie podasz swoje dane i zweryfikujesz tożsamość. Na zakończenie musisz dokonać minimalnej wpłaty wstępnej na swoje konto. W Goldman Sachs TFI to 50 zł.
IKE w formie funduszy inwestycyjnych daje możliwość wypracowania zysku w przypadku pozytywnego wyniku. Inwestując w fundusze, najlepiej dokonywać regularnych wpłat – ich wysokość i częstotliwość ustala każdy samodzielnie, zgodnie ze swoimi możliwościami. Oceny inwestycji najlepiej dokonać po dłuższym czasie, pamiętając jednocześnie, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem.
W IKE korzystasz z jasnych zasad wypłaty środków
Jako zaletę IKE wskazuje się również jasne zasady wypłaty środków bez podatku od zysków kapitałowych. Jesteś do tego uprawniony po ukończeniu 60. roku życia. Jeśli oszczędzający uzyskał uprawnienia emerytalne wcześniej, ma prawo do ich uzyskania już po 55. urodzinach. Wcześniejsza wypłata pieniędzy niż we wskazanych przypadkach jest możliwa, ale sprawia, że trzeba zapłacić podatek od zysków kapitałowych.
Dodatkowy warunek uprawniający do wypłaty emerytury bez podatku od zysków kapitałowych to dokonywanie wpłat na indywidualne konto przez minimum 5 dowolnych lat kalendarzowych.
W IKE mimo ukończenia wieku uprawniającego do wypłaty masz prawo do dalszego odkładania. Dzięki temu w przyszłości uzyskiwane kwoty mogą być wyższe. Możesz również założyć IKE po ukończeniu 60 lat.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)