Rzadkie metale z KGHM
2006-11-10 00:07
W głogowskim oddziale KGHM kończy się pierwszy etap budowy oddziału hydrometalurgii, w którym z hutniczych odpadów będzie produkowany nadrenian amonu i ren metaliczny. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 10 milionów złotych. Dzięki tej inwestycji 12 procent światowej produkcji renu będzie w przyszłym roku pochodziło z KGHM.
Przeczytaj także: Metale nieżelazne odczują kryzys
Uruchomienie produkcji renu to wspólny sukces specjalistów z ze spółki zależnej miedziowego potentata, KGHM Metale DSI w Lubinie oraz naukowców z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Szukając sposobu, w jaki można wyodrębnić ten rzadki metal towarzyszący rudom miedzi, opracowano nowatorską metodę: wydzielania renu z hutniczego odpadu, jakim jest tzw. kwas płuczkowy. Cały proces odbywa się w miejscu powstawania odpadów - na terenie głogowskiej huty miedzi.Początkowo na terenie huty miedzi Głogów przygotowywano tylko roztwór wstępny, z którego nadrenian amonu wyodrębniano w Legnicy w Instytucie Metali Nieżelaznych. Oddział Hydrometalurgii powstał w grudniu 2005 roku z myślą o usytuowaniu produkcji w jednym miejscu i jej znacznym zwiększeniu. Tegoroczna produkcja planowana jest na poziomie 1,5 tony nadrenianu amonu. W 2007 roku ma się zwiększyć dwukrotnie, a w 2008 roku do 5 ton (w tym 1 tona renu metalicznego).
- Jesteśmy w Polsce jedynym producentem tego rzadkiego pierwiastka, a realizacja zaplanowanych wobec oddziału hydrometalurgii działań, postawi nas również na znaczącej pozycji w tej branży na świecie - mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Metale DSI.
Zakończona właśnie budowa instalacji do produkcji nadrenianu amonu na skalę przemysłową w oddziale hydrometalurgii lubińskiej spółki początkowo planowana była na lata 2006 - 2008, jednak ze względu na wyjątkowo dobrą koniunkturę na rynku metali przyspieszono prace. Obecnie trwają przygotowania do pełnego rozruchu. Hydrometalurgia to metoda otrzymywania metali z rud, koncentratów i innych surowców za pomocą roztworów odpowiednio dobranych związków chemicznych.
Zapotrzebowanie na ren rośnie. Dziś zużywa się na świecie 45 ton tego pierwiastka, w najbliższych latach, według prognoz, wielkość ta wyniesie 70 ton. Nadrenian amonu jest wykorzystywany do produkcji benzyny bezołowiowej - to składnik katalizatorów (tylko w polskich rafineriach zużywa się na nie w ciągu roku ok. 200 kg metalu). Jeszcze szersze zastosowanie ma czysty ren - niezwykle twardy i wytrzymały na wysokie temperatury (topi się w temperaturze 3.180 stopni Celsjusza, wrze - w ponad 5.600) – służy do budowy turbin samolotów, rakiet wojskowych, satelitów, a nawet osłon statków kosmicznych. Ren jest chemicznie odporny, rozpuszczalny tylko w kwasach utleniających. W skorupie ziemskiej jest go niewiele – najmniej ze wszystkich metali, w przyrodzie występuje w stanie rozproszonym. Stopy renu wykorzystuje się w urządzeniach, które służą do badania wysokich temperatur, w elementach grzewczych lamp próżniowych, lamp rentgenowskich i czujników.
KGHM Metale DSI powstała w wyniku restrukturyzacji grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. poprzez połączenie dwóch funduszy inwestycyjnych: KGHM Metale S.A. i Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej S.A. Ta ostatnia, utworzona w 1995 roku, miała na celu zarządzanie wydzielanymi z KGHM w ramach restrukturyzacji podmiotami. Spółka zagospodarowuje odpady powstające przy produkcji miedzi – żużle i ścieki hutnicze. Jest znaczącym producentem kruszyw drogowych i renu.
Przeczytaj także:
Polski przemysł: co gryzie branżę metalową?
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
metale, KGHM, rynek metali nieżelaznych, odpady hutnicze, nadrenian amonu, ren metaliczny, KGHM Metale DSI