Europejskie normy emisji spalin - kogo dotyczą i jakie niosą za sobą ograniczenia?
2023-11-08 16:19
![Europejskie normy emisji spalin - kogo dotyczą i jakie niosą za sobą ograniczenia? Europejskie normy emisji spalin - kogo dotyczą i jakie niosą za sobą ograniczenia?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Europejskie-normy-emisji-spalin-kogo-dotycza-i-jakie-niosa-za-soba-ograniczenia-256002-200x133crop.jpg)
Europejskie normy emisji spalin - kogo dotyczą i jakie niosą za sobą ograniczenia? © fot. mat. prasowe
Artykuł sponsorowany
Europejskie normy emisji spalin to zbiór zasad regulujących maksymalny dopuszczalny poziom emisji spalin przez pojazdy samochodowe sprzedawane na rynkach europejskich. Zanieczyszczone powietrze i smog stają się coraz większym problem mieszkańców miast, przyczyniając się do pogorszenia zdrowia i codziennego komfortu życia. W artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są europejskie normy emisji spalin, ile wynoszą i jak wpływają na nasze codzienne życie.Jaki jest cel europejskich norm emisji spalin?
Głównym celem europejskich regulacji jest znaczna redukcja emisji spalin, które negatywnie wpływają na życie mieszkańców naszego kontynentu. Wzrastająca świadomość ekologiczna, społeczna i zdrowotna zmusza nas do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i prawnych. Motoryzacja pozostaje jednym z ważniejszych źródeł tlenku azotu, węgla i lotnych związków organicznych, które prowadzą do znacznego pogorszenia jakości wdychanego powietrza i globalnego ocieplenia klimatu.
Zanieczyszczenia powietrza skutkują licznymi komplikacjami zdrowotnymi. Wśród potencjalnych skutków smogu możemy wymienić m.in. dolegliwości ze strony układu oddechowego. Na szkodliwą działalność spalin narażone są osoby z chorobami układu krążeniowo-naczyniowego. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego oraz nagłego zatrzymania krążenia. Negatywnie wpływają także na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Na szkodliwe działanie smogu szczególnie narażone są dzieci oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi. Ekspozycja na zanieczyszczenia przyczynia się do znacznego skrócenia życia oraz zwiększa poziom umieralności.
Czym dokładnie są europejskie normy emisji spalin?
Europejskie normy emisji spalin to regulacje dla nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Unia Europejska określa w nich maksymalny poziom emisji szkodliwych substancji w spalinach. Jednocześnie wytyczne są odmienne dla różnych typów pojazdów. Inne obowiązują w przypadku samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych i autobusów. Pierwsza norma Euro 1 została wprowadzona już w 1992 roku. Regularne aktualizowanie danych pozwala na zmniejszanie wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz środowisko naturalne.
fot. mat. prasowe
Czym dokładnie są europejskie normy emisji spalin?
Unia Europejska określa w nich maksymalny poziom emisji szkodliwych substancji w spalinach. Planowo najnowsza norma Euro 7 dla samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wejdzie w życie 1 lipca 2030 roku.
Planowo najnowsza norma Euro 7 dla samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wejdzie w życie 1 lipca 2030 roku. W przypadku ciężarówek i autobusów regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2031 roku. Wokół najnowszych regulacji narosło wiele mitów i niepewności. Początkowo obawiano się, że normy będą zbyt restrykcyjne, a ich wprowadzenie w życie okaże się niemożliwe. Informacje udostępnione w 2023 roku pokazują jednak, że zmiany okażą się o wiele mniej drastyczne.
Ile wynoszą europejskie normy emisji spalin?
Pierwsza norma Euro 1 wprowadzona w 1992 roku obowiązywała do 1996 roku. W przypadku samochodów osobowych z silnikiem benzynowym ustalała normy na poziomie 2,72 (3,16) CO g/km oraz 0,97 (1,13) węglowodorów i tlenków azotu g/km. Samochody osobowe z silnikiem Diesla musiały liczyć się z limitami na poziomie 2,72 (3,16) i 0,97 (1,13). Na przestrzeni lat wartości stopniowo obniżano.
Obecnie wciąż obowiązuje nas norma Euro 6d wymagana od 2021 roku, która dopuszcza emisję 1,0 tlenku węgla CO, 0,1 węglowodoru, 0.06 tlenku azotu i 0,0045 masy cząsteczek stałych w przypadku silników benzynowych. W silnikach Diesel będzie to kolejno: 0,5 tlenku węgla CO, 0,17 węglowodorów i tlenków azotu oraz 0,005 masy cząsteczek stałych.
Największe zainteresowanie kierowców budzi najnowsza norma Euro 7, która zacznie obowiązywać w najbliższych latach. Wstępnie wejście w życie planowane jest na 2025 rok, jednak dokładna data zależy od postępów prac Komisji Europejskiej. Głównym założeniem projektu ma być zmiana sposobu pomiaru, tak aby odzwierciedlały realną emisję spalin w czasie jazdy, a nie jedynie w warunkach testowych. Zostanie wydłużony przy tym okres, w jakim nowy samochód będzie musiał spełniać wymagania ze 100 tys. km lub 5 lat na 200 tys. km lub 7 lat. Projekt opublikowany w ubiegłym roku sugeruje jednak, że same wartości nie ulegną zbyt drastycznym zmianom w porównaniu z normą Euro 6.
Europejskie normy emisji spalin – konsekwencje dla gospodarki
Regularnie aktualizowane normy Euro znacznie wpływają na rozwój motoryzacji. Wymuszają na producentach samochodów poszukiwanie coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, które znacznie podnoszą komfort naszego codziennego życia. Ciągle wzrastająca liczba samochodów osobowych sprawia, że konieczne stają się limity chroniące nas przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza. Początkowe projekty Euro 7 budziły jednak liczne kontrowersje, powodując protesty środowiska, które uważało je za niemożliwie do realizacji.
Limity wpływają także na koszty transportu drogowego. Bardzo często stawka opłat drogowych uzależniona jest od spełniania warunków europejskich norm emisji spalin. Sprawia to, że posiadacze starszej floty narażeni są na znaczne podniesienie kosztów eksploatacyjnych. Ma to szczególne znaczenie dla firm spedycyjnych świadczących usługi międzynarodowe. Szacuje się, że niespełnianie najnowszych norm może podnosić koszt użytkowania jednego pojazdu nawet o kilkanaście tysięcy złotych rocznie.
fot. mat. prasowe
Europejskie normy emisji spalin - konsekwencje dla gospodarki
Normy Euro znacznie wpływają na rozwój motoryzacji. Wymuszają na producentach samochodów poszukiwanie coraz to nowszych rozwiązań technologicznych. Limity wpływają także na koszty transportu drogowego.
Europejskie normy emisji spalin – konsekwencje dla użytkowników samochodów osobowych
Normy Euro wpływają również na sytuację kierowców samochodów osobowych. Konieczność stosowania najnowszych technologii znacznie podnosi koszt produkcji pojazdów, co prowadzi do wzrostu cen aut. Z tego powodu użytkownicy muszą liczyć się z podwyżkami cen wywołanymi stosowaniem europejskich norm emisji spalin. Te prowadzą natomiast do podniesienia cen samochodów używanych.
Warto pamiętać także o tym, że coraz więcej europejskich miast wprowadza strefy czystego transportu, czyli obszary, po których mogą poruszać się tylko pojazdy spełniające określone normy. Jednym z wyznaczników pozostaje zgodność z normami Euro. Jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców największych miast, którzy najdotkliwiej odczuwają skutki zanieczyszczeń motoryzacyjnych. Z czasem, wskutek kolejnych regulacji, w ofercie producentów zacznie pojawiać się coraz więcej modeli hybrydowych i elektrycznych, które będą stopniowo zastępować najpopularniejsze obecnie samochody z silnikiem spalinowym.
fot. mat. prasowe
Europejskie normy emisji spalin - konsekwencje dla użytkowników samochodów osobowych
Użytkownicy muszą liczyć się z podwyżkami cen wywołanymi stosowaniem europejskich norm emisji spalin. Te prowadzą natomiast do podniesienia cen samochodów używanych. Z czasem w ofercie producentów zacznie pojawiać się coraz więcej modeli hybrydowych i elektrycznych, które będą stopniowo zastępować najpopularniejsze obecnie samochody z silnikiem spalinowym.
Jak przygotować się do zmian wywołanych europejskimi normami emisji spalin?
Każdy użytkownik samochodu powinien sprawdzić, jaką normę spełnia jego pojazd. W przypadku nowych aut w tym celu wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego. Informacja ta powinna znajdować się w rubryczce „adnotacje urzędowe”. Dotyczy to samochodów rejestrowanych od 2018 roku. W ten sposób najszybciej dowiemy się, czy będziemy mogli wjeżdżać autem do stref czystego powietrza. Informacja ta znajduje się także w karcie pojazdu. Jak szukać informacji w przypadku starszych samochodów? W takiej sytuacji dane powinniśmy odnaleźć w dokumentach homologacji, zagranicznych dowodach rejestracyjnych oraz w Internecie.
Czym kierować się podczas zakupu nowego samochodu?
Do tej pory uwagę na normy emisji spalin zwracali przeważnie właściciele firm spedycyjnych. Zapowiadane utworzenie stref czystego powietrza w Krakowie i Warszawie oraz perspektywa wprowadzania podobnych rozwiązań w innych miastach Polski sprawiły, że kierowcy samochodów osobowych coraz częściej uwzględniają normę Euro w swoich planach zakupowych.
Korzystanie ze starszych modeli aut może się bowiem okazać niemożliwe w przypadku wielu użytkowników. Na ich zakup mogą jednak zdecydować się mieszkańcy mniejszych miast, którzy nie udają się nimi w dłuższe trasy. Parametr Euro staje się jednak równie ważny, jak inne aspekty techniczne, taki jak pojemność silnika czy przebieg. Coraz częściej stanowi jedną z podstawowych informacji w ogłoszeniach sprzedażowych używanych maszyn.
fot. mat. prasowe
O czym pamiętać podczas zakupu pojazdu?
Podczas zakupów należy uwzględnić koszt eksploatacji oraz cenę obowiązkowej polisy OC, która zależy od wielu czynników. Składka różni się w zależności od stanu technicznego pojazdu oraz parametrów. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wiek samochodu, przebieg, pojemność silnika oraz markę i model.
O czym pamiętać podczas zakupu pojazdu? Koszty eksploatacji i ubezpieczenia
Podczas zakupów należy uwzględnić koszt eksploatacji oraz cenę obowiązkowej polisy OC, która zależy od wielu czynników. Składka różni się w zależności od stanu technicznego pojazdu oraz parametrów. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wiek samochodu, przebieg, pojemność silnika oraz markę i model. Ważnym aspektem pozostaje przy tym charakterystyka kierowcy, obejmująca jego doświadczenie oraz historię kolizji.
W codziennej jeździe istotne jest także dobrowolne ubezpieczenie Autocasco, które obejmuje pomoc w przypadku wypadku, uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży naszego samochodu. W zależności od potrzeb można zdecydować się na różne warianty polisy, wybierając taki, który kompleksowo odpowiada oczekiwaniom. Posiadanie AC zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa oraz znaczne wsparcie finansowe w przypadku uszkodzeń, zniszczeń czy kradzieży auta. Szczególnie ciekawe pakiety przygotowywane są dla stałych klientów, którzy zdecydowali się na przedłużenie umowy u konkretnego ubezpieczyciela.
oprac. : materiał partnera
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)