eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBankructwa firm w Polsce I-IX 2006

Bankructwa firm w Polsce I-IX 2006

2006-11-14 01:03

Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-VI 2006


Najbardziej ryzykowne branże

Za sektor polskiej gospodarki najbardziej dotknięty zjawiskiem upadłości uznano produkcję. W branży tej od stycznia do września 2006 roku odnotowano blisko 148 bankructw przedsiębiorstw. Stanowi to ponad 33% łącznej liczby upadłości. W zakresie sektora określanego jako produkcja największa liczba upadłości miała miejsce wśród firm zajmujących się produkcją wyrobów spożywczych i napojów (24%) oraz wyrobów metalowych (13%).

Usługi to kolejny sektor, który wykazuje dużą liczbę upadłości. W analizowanym okresie odnotowano tu blisko 21% łącznej liczby bankructw (około 95 upadłości). Najbardziej zagrożone branże w zakresie usług to transport i usługi instalatorskie. Miało w nich miejsce odpowiednio 30% i 14% upadłości.

fot. mat. prasowe

Upadłości w podziale na branże 2006 r.

Upadłości w podziale na branże 2006 r.

Warto przy tej okazji wspomnieć o szeroko rozumianym budownictwie, w ramach którego w analizowanym okresie przestało działać 67 przedsiębiorstw (15% ogólnej liczy bankructw). Jednakże w tym sektorze nastąpił prawie dwukrotny spadek liczby upadłości w przeciągu ostatniego roku. W ramach tego segmentu najwięcej upadłości zanotowano w inżynierii lądowej (52%) oraz robotach ogólnobudowlanych (36%).

Dwa pozostałe sektory: sprzedaż hurtowa i detaliczna zanotowały liczbę bankructw na poziomie odpowiednio 90 oraz 50 przypadków. W zakresie sprzedaży hurtowej najgorsza sytuacja była w sektorze budowlanym (23%) i spożywczym (14%). Natomiast w przypadku detalu najwięcej firm zbankrutowało w branży odzieżowej (28%) i farmaceutyków (20%).

fot. mat. prasowe

Upadłości wg form prawnych III kw. 2006

Upadłości wg form prawnych III kw. 2006

Analizując formy prawne bankrutujących przedsiębiorstw, na uwagę zasługuje fakt, że na pierwszym miejscu znalazły się ponownie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowią one aż 64% wszystkich upadłości w okresie styczeń – wrzesień 2006 roku. Drugie miejsce zajęły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których udział wyniósł 15%. Natomiast 7% firm, które ogłosiły upadłość w analizowanym okresie to spółki akcyjne.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: