Najpopularniejsze wirusy - IV 2003
2003-05-09 00:49
Wirusy kwietnia © fot. mat. prasowe
Panda Software, jak co miesiąc, sporządziła raport o najczęściej wykrywanych wirusach. W kwietniu na czele listy znów znalazła się odmiana "I" robaka Klez. Od kwietnia 2002 roku tylko raz ustąpił on miejsca innemu wirusowi (Bugbear - w październiku 2002).
Przeczytaj także: Robaki trojańskie w natarciu
Klez.I stał się przyczyną ponad ośmiu procent wszystkich alarmów wirusowych, następne w kolejności są Enerkaz (około 4%), NoClose (3,02%), Parite.B (2,9%), oraz ElKern.C (2,31%). Dziesiątkę dopełniają Bugbear, Opaserv, Nimda, Dadinu oraz Redlof.A.Z przeprowadzonych analiz można wysnuć następujące wnioski:
- Całkowita dominacja wariantu wirusa Klez.I. - Okazał się on przełomowym wydarzeniem w historii wirusów komputerowych - wyjaśnia Piotr Skowroński z Pogotowia Antywirusowego Panda Software. - Dotychczas wirus, który dostał się na listę najpopularniejszych stopniowo zanikał i po niedługim czasie prawie przestawał istnieć. Tak stało się w przypadku Sircama oraz Nimdy. Klez.I utrzymał swoją pozycję przez ponad rok – dodaje Skowroński.
Istnieją dwa powody takiego stanu rzeczy:
a) błyskawiczna metoda rozprzestrzeniania się wirusa przez e-mail. Klez rozsyła się do wszystkich z książki adresowej zakażonego komputera. Posiada ponadto wiele wariantów tekstu wiadomości i różne tematy, co sprawia, że jest trudny do identyfikacji
b) korzysta z dobrze znanej luki Internet Explorera (wersje 5.01 oraz 5.5), która pozwala uruchomić zainfekowany plik automatycznie podczas generowania podglądu wiadomości w Outlooku. Luka ta została już naprawiona przez Microsoft.
- Nieobecność nowych wirusów w rankingu i popularność "starych wyjadaczy" takich jak Klez.I, Enerkaz, Bugbear, Nimda, itd.
fot. mat. prasowe
Wirusy kwietnia
Dane zebrane przez Panda ActiveScan ukazują silną pozycję wirusów-weteranów, nawet pomimo ich wykrycia i łatwej eliminacji trwającej już jakiś czas - dodaje Skowroński - są one wciąż niebezpieczne. Dlatego też tak ważna jest rola użytkowników w walce z wirusami. Jedynie przestrzeganie zasad ochrony komputera oraz używanie dobrego oprogramowania antywirusowego pozwala obronić się przed wirusami.
Panda Software udostępnia darmowy skaner antywirusowy ActiveScan oraz usługę bezpłatnej telefonicznej pomocy antywirusowej – Pogotowie Antywirusowe () pod numerem telefonu (22) 540 18 18. Webmasterzy, którzy chcieliby umieścić ActiveScan na własnych stronach mogą uzyskać odpowiedni kod HTML pod adresem .
Pogotowie Antywirusowe Panda Software
Pogotowie Antywirusowe to nowa usługa prowadzona przez specjalistów w dziedzinie ochrony antywirusowej firmy Panda Software Polska. Usługa ta jest dostępna non-stop pod numerem telefonu (022) 540 18 18. Telefoniczna pomoc jest bezpłatna, natomiast usługi u klienta świadczone są odpłatnie.
Na stronie internetowej www.pogotowie.pspolska.pl znajdują się podstawowe informacje i narzędzia do samodzielnej walki z wirusami komputerowymi. Wszystkie udostępniane programy są dziełem programistów z firmy Panda Software.
Pogotowie Antywirusowe to nowa inicjatywa specjalistów ochrony antywirusowej firmy Panda Software Polska. Dzięki niej każda osoba z obszaru Polski może uzyskać darmową pomoc w walce z wirusami. Telefon czynny jest całą dobę. Na stronie www.pogotowie.pspolska.pl można znaleźć również najnowsze darmowe narzędzia do usuwania wirusów oraz skaner antywirusowy online - Panda ActiveScan.
oprac. : Panda Software
Więcej na ten temat:
wirusy