eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak zmieniały się ceny węgla od 1999 roku?

Jak zmieniały się ceny węgla od 1999 roku?

2023-12-13 12:16

Jak zmieniały się ceny węgla od 1999 roku?

Jak przez 20 lat zmieniały się ceny węgla? © kilukilu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wiele osób kupujących węgiel przed obecną zimą, z żalem wspominało ceny sprzed kilku i kilkunastu lat. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili zatem, jak zmieniały się ceny węgla od 1999 r.

Przeczytaj także: 3/4 Polaków chce Polski bez węgla

Polska jest ostatnim krajem w UE, gdzie gospodarstwa domowe zużywają sporo węgla kamiennego na potrzeby ogrzewania. Można przypuszczać, że ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez pewien czas, bo transformacja energetyczna jest długotrwałym procesem. Przez długi czas, polskie rodziny kupowały węgiel po cenach znacznie mniejszych niż obecne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili prześledzić zmiany cen węgla kamiennego od końca minionego stulecia. Ciekawie wygląda analiza uwzględniająca poziom wynagrodzeń.

Informacje na temat średnich cen węgla kamiennego podaje między innymi Główny Urząd Statystyczny. Można sądzić, że prezentowane przez GUS średnie stawki uwzględniają ceny węgla o różnych granulacjach. Wspomniane przeciętne ceny za jedną tonę węgla kamiennego wyglądały następująco:

fot. mat. prasowe

Węgiel kamienny - średnia cena za tonę

2329 zł wynosiła cena tony węgla w 2022 roku.


Warto odnotować, że aż do 2021 r. relacja średniej ceny za tonę węgla kamiennego oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oscylowała na dość stałym poziomie (0,16 - 0,22). W kryzysowym minionym roku analogiczny stosunek cenowy wzrósł aż do 0,35. Można sądzić, że tegoroczny wynik będzie nieco lepszy niż ten z 2022 roku, ale wciąż daleki do stosunku cen węgla i wynagrodzeń notowanego chociażby w 2021 r.

fot. mat. prasowe

Relacja średniej ceny węgla do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Aż do 2021 r. relacja średniej ceny za tonę węgla kamiennego oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oscylowała na dość stałym poziomie (0,16 - 0,22).


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: