Budownictwo w Polsce 2006-2009
2006-11-20 00:21
Przeczytaj także: Budownictwo w I kw. 2008 roku
Bardzo pozytywnie oceniana jest także ilość zamówień w polskich firmach budowlanych. Aż 85% respondentów dobrze oceniło obecną ilość zamówień. Ponad trzy czwarte ankietowanych przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ilość zamówień wzrośnie jeszcze bardziej.
PMR zapytał także o to, co wpływa w największym stopniu na sukces rynkowy w branży budowlanej. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że głównym czynnikiem przyczyniającym się do sukcesu na rynku budowlanym są trwałe relacje ze zleceniodawcami – twierdziło tak aż 78% badanych. W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem zdecydowanie na znaczeniu zyskał czynnik trwałych relacji z podwykonawcami (wspominało o tym 64% ankietowanych). Zmalało natomiast znaczenie dywersyfikacji działalności – wymieniło ją 35% respondentów.
fot. mat. prasowe
Niemal dwie trzecie respondentów zapytanych o bariery w największym stopniu utrudniające działalność na polskim rynku budowlanym jako główną przeszkodę wymieniło niedobór siły roboczej. Co ciekawe w badaniu przeprowadzonym przed rokiem bariera ta nie należała do najczęściej wymienianych przez firmy, co wskazuje na gwałtowne nasilenie się zjawiska braku rąk do pracy w ostatnim czasie. Co więcej, brak rąk do pracy pozostanie największym zagrożeniem dla branży budowlanej w perspektywie kilku najbliższych lat, a zapobiec temu może tylko otwarcie polskich granic dla siły roboczej ze wschodu oraz jednoczesny wzrost płac w budownictwie. „Bardzo prawdopodobne jest, że firmy budowlane nie będą w stanie szybko powiększyć swoich zdolności produkcyjnych właśnie z powodu problemów z zatrudnianiem nowych pracowników. Efektem niedoboru siły roboczej będzie z dużym prawdopodobieństwem wzrost kosztów, jak i ryzyka ponoszonego przez generalnych wykonawców budowlanych” – stwierdza Szymon Jungiewicz, analityk PMR.
Inne często wymieniane przez respondentów bariery to skomplikowane i często zmieniające się prawo (48%) oraz wysokie koszty pracy (44%) i podatki (33%). Zauważyć natomiast można malejące znaczenie zatorów płatniczych jako zasadniczej przeszkody w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym.
fot. mat. prasowe
![Budownictwo w 2007 roku Budownictwo w 2007 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/budownictwo/Budownictwo-w-2007-roku-18864-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl