Ulga badawczo-rozwojowa - szansa na rozwój Twojej firmy
2024-01-15 10:53
Ulga badawczo-rozwojowa - szansa na rozwój Twojej firmy © canva.com
Komunikat PR
Szukasz sposobu na zwiększenie konkurencyjności swojej firmy? Chcesz tworzyć nowe, innowacyjne produkty i usługi, ale ogranicza Cię budżet? Ulga B+R może być rozwiązaniem, którego szukasz. Dzięki niej możesz obniżyć podatek dochodowy nawet o 38% i uzyskać środki na finansowanie badań i rozwoju w Twoim przedsiębiorstwie.Ulga badawczo - rozwojowa (B+R) to instrument wprowadzony w Polsce w 2016 roku, mający na celu stymulowanie innowacyjności w przedsiębiorstwach. Polega ona na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.
Ulga B+R obejmuje szeroki zakres kosztów kwalifikowanych takich jak wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w badania i rozwój, koszty materiałów i surowców zużytych do badań i rozwoju, usługi obce związane z badaniami i rozwojem (zlecone prace badawcze, usługi doradztwa i konsultacje etc.), aparatura badawcza i opłaty za korzystanie z niej (np. w laboratoriach zewnętrznych), nabywanie urządzeń a także patentów, licencji i innych elementów know-how.
Korzyści z ulgi badawczo-rozwojowej
Pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Oznacza to, że możesz obniżyć swój podatek dochodowy nawet do 38% kwoty poniesionych wydatków. To realne korzyści finansowe, które mogą poprawić płynność finansową firmy lub zwiększyć kapitał na dalszy rozwój.
Ulga stanowi realną zachętę dla firm do zwiększania nakładów na badania i rozwój, wdrażanie nowych technologii czy komercjalizacje wyników badań.
Inwestowanie w badania i rozwój owocuje nowymi produktami i usługami, co z kolei wzmacnia konkurencyjność firmy na rynku. Ulga pozwala firmom tworzyć oraz testować produkty i usługi, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania klientów. Pomaga też wyprzedzać konkurencję i wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania. Wreszcie wzmacnia pozycję firmy na rynku i buduje jej wizerunek jako firmy innowacyjnej i godnej zaufania.
Przykładowe zastosowanie:
Firma prowadzi badania nad nowym produktem. W ramach tych badań firma zatrudnia naukowców, którzy opracowują prototyp produktu. Ponosi również koszty materiałów i surowców potrzebnych do budowy prototypu i zleca wykonanie niektórych badań laboratoryjnych firmie zewnętrznej. W ramach ulgi B+R firma może odliczyć od podstawy opodatkowania wszystkie te koszty.
Ulga dostępna dla wszystkich przedsiębiorców
Ulga badawczo-rozwojowa jest dostępna dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości i branży. Oznacza to, że zarówno małe start-upy, jak i duże przedsiębiorstwa mogą skorzystać z tej atrakcyjnej formy wsparcia innowacji. Nie ma znaczenia, w jakiej branży działa Twoja firma – jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, możesz ubiegać się o ulgę B+R.
Aby skorzystać z ulgi B+R, należy:
- Prowadzić ewidencję kosztów kwalifikowanych
- Dołączyć do zeznania podatkowego CIT lub PIT-36 formularz PIT-B+R
- W przypadku posiadania statusu centrum badawczo-rozwojowego – uzyskać odpowiednie świadectwo
Zachęcamy do zapoznania się z tą atrakcyjną formą wsparcia innowacji. Sprawdź jakie korzyści ulga badawczo - rozwojowa może przynieść Twojej firmie.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)