Najlepsze strefy na inwestycje w Polsce
2006-11-23 00:23
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych przygotował raport o atrakcyjności inwestycyjnej województw. Zostały one ocenione w trzech kategoriach: dla działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowanej technologicznie w przypadku podregionów i ogólnej dla województw.
Przeczytaj także: Rosną inwestycje zagraniczne
Najatrakcyjnieszym województwem jest, podobnie jak w roku ubiegłym, śląskie. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie, a na trzecim dolnośląskie, które w 2005 r. zajęło czwartą pozycję.Połowa polskich województw utrzymała swoją pozycję w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w 2006 roku w porównaniu z rokiem 2005. Pięć województw przesunęło się w rankingu o jedną lokatę do góry. Są to województwa: dolnośląskie, pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińskomazurskie.
Natomiast w trzech przypadkach odnotowano spadek pozycji województwa w rankingu. Dotyczy to województw: małopolskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego.
W porównaniu z rokiem poprzednim zaobserwowano tendencję polegającą na wzroście liczby ofert atrakcyjnych inwestycyjnie. Jest to pozytywne zjawisko, gdyż województwa, które nie przygotowały inwestorom dostatecznej liczby lokalizacji o odpowiedniej jakości, są przez nich pomijane. Oferty atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych stanowią wewnętrzną ocenę aktywności województw wobec inwestorów.
Dla działalności przemysłowej najatrakcyjniejsze są podregiony: centralny śląski, rybnicko-jastrzębski, jeleniogórsko-wałbrzyski, bielsko-bialski, legnicki, rzeszowsko-tarnobrzeski, łódzki, krakowsko-tarnowski, wrocławski, częstochowski.
Dla działalności usługowej – warszawski, centralny śląski, wrocławski, krakowsko-tarnowski, poznański, bielsko-bialski, łódzki, rzeszowsko-tarnobrzeski, gdański, częstochowski.
Czołówkę podregionów atrakcyjnych dla działalności zaawansowanej technologicznie stanowią: warszawski, wrocławski, centralny śląski, krakowskotarnowski, poznański, gdański, bielsko-bialski, łódzki, legnicki, szczeciński.
Oceny sformułowano na podstawie danych PAIiIZ, ankiety przeprowadzonej w Wydziałach Promocji Handlu iInwestycji polskich ambasad oraz statystyk publicznych.
Pod uwagę wzięto kilkadziesiąt wskaźników cząstkowych, które następnie tworzyły grupy czynników atrakcyjności, takie jak: dstępność transportowa, zasoby i koszty pracy, rynek zbytu, infrastruktura gospodarcza i społeczna, poziom bezpieczeństwa powszechnego, aktywność województw wobec inwestorów.
Przeczytaj także:
Polska atrakcyjna gospodarczo
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
inwestycje zagraniczne, atrakcyjność inwestycyjna, specjalne strefy ekonomiczne