Zdrowie Polaków
2006-11-27 00:03
Przeczytaj także: Choroby Europejczyków
„Zaangażowani” częściej posiadają wykupione dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i stosunkowo chętnie korzystają z informacji o chorobach i dolegliwościach (pochodzących od lekarzy, farmaceutów, z Internetu, innych mediów etc.). Podobnie, segment „niespokojni” relatywnie często szuka informacji na temat chorób.
„Zaangażowani” i „niespokojni” w trosce o swoje zdrowie częściej niż pozostałe segmenty zażywali witaminy i sięgali po naturalne i ziołowe suplementy diety oraz wykonywali ćwiczenia fizyczne. Ponadto „zaangażowani” częściej starali się schudnąć lub utrzymać prawidłową wagę ciała, a „niespokojni” włączali pokarmy funkcjonalne do diety.
Polacy skarżą się przede wszystkim na problemy ze wzrokiem (61% populacji), co stawia nas obok Rosjan w czołówce Europy. Drugą chorobą, na którą licznie cierpią Polacy, jest nadciśnienie tętnicze, na które skarży się także niemal 60% badanych. Prawie połowa Polaków ma nadwagę. Ponad 40% cierpi z powodu stresu, a depresja dosięgła niemal co trzeciego Polaka. Problemy ze wzrokiem, nadciśnienie tętnicze
i wysoki poziom cholesterolu dotykają głównie osoby starsze (powyżej 45. roku życia), z kolei z powodu stresu cierpią częściej osoby młodsze. Stres i bezsenność częściej też dotykają kobiety niż mężczyzn. Najczęściej spośród ankietowanych Polacy (obok Finów) skarżą się na zaburzenia sprawności seksualnej.
W ciągu ostatniego roku większość Polaków cierpiała głównie na kaszel, przeziębienie bądź ból gardła (71% wskazań, głównie kobiety i osoby posiadające dzieci). Jest to najwyższy wskaźnik w Europie. Na ból pleców cierpiało 60% badanych Polaków i również częściej były to kobiety oraz osoby posiadające dzieci. Na bóle głowy cierpiał niemal co drugi Polak, z czego częściej były to kobiety niż mężczyźni, raczej osoby poniżej 45. roku życia niż starsze oraz osoby posiadające dzieci. Polacy nieco rzadziej niż Europejczycy cierpieli z powodu chorób jamy ustnej i zębów, alergii i zapalenia stawów. Co trzeci ankietowany Polak w ciągu ostatniego roku chorował na niestrawność i zgagę. Podobnie jak Europejczycy Polacy rzadko chorowali na migrenę (chorobą tą dotkniętych było 12% ankietowanych, częściej były to kobiety).
Informacje o badaniu
Tegoroczną, drugą już edycją badania Europe Health, objęto 25 000 respondentów z 15 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polsce w badaniu uczestniczyło 990 respondentów.
![Źródła informacji na temat zdrowia [© Scanrail - Fotolia.com] Źródła informacji na temat zdrowia](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zdrowie/Zrodla-informacji-na-temat-zdrowia-apURW9.jpg)
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl