Rynek biurowy w Warszawie I kw. 2024: w budowie 230 tys. mkw.
2024-05-08 08:29
W budowie w Warszawie jest obecnie 12 projektów © Oleg Mityukhin z Pixabay
W Warszawie w budowie znajduje się obecnie 230 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do użytku oddano niemal 50 tys. mkw. biur, a 30 tys. mkw. wyłączono z użytkowania. Łączna powierzchnia biurowa wynosi 6,24 mln mkw. - wynika z danych CBRE za I kwartał 2024 roku. Za popyt odpowiadają sektor usług dla biznesu, produkcji, przemysłu i energii oraz usług konsumenckich.
Przeczytaj także: Biurowce w Warszawie: 3 nowe budynki i modernizacja
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jaki jest obecnie popyt na biura w Warszawie?
- Ile projektów biurowych powstaje w Warszawie?
- Jakie branże odpowiadają za popyt na biura w stolicy?
Bilans nowej przestrzeni biurowej na warszawskim rynku po pierwszych trzech miesiącach 2024 roku jest nieznacznie dodatni, ale wciąż dostępność nowoczesnych biur, szczególnie w ścisłym centrum, pozostaje mała. Tym bardziej, że niektóre z obiektów są wyłączane z podaży, np. z powodu rewitalizacji. Wśród nowych projektów oddanych do użytku w pierwszym kwartale br. znalazły się dwa ostatnie budynki z kompleksu Lixa firmy Yareal, a także w pełni zmodernizowany budynek Saski Crescent firmy CA Immo. Jeśli chodzi o aktywność inwestycyjną, to łącznie opiewała ona na 107 mln euro, a największą transakcją był zakup Concept Tower przez Wood & Company – mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w CBRE.
fot. Oleg Mityukhin z Pixabay
W budowie w Warszawie jest obecnie 12 projektów
W budowie w Warszawie jest obecnie 12 projektów obejmujących 230 tys. mkw. powierzchni biurowej, to poziom o 10 proc. wyższy niż rok temu. Tym samym trzeci rok z rzędu utrzymuje się znacznie niższa aktywność deweloperska niż ta, do której przyzwyczaił nas rynek w ostatnich latach. Jeszcze w tym roku na rynek ma zostać dostarczone 35 tys. mkw. przestrzeni, z czego 65 proc. ma już swoich najemców.
Rynek w równowadze
W pierwszym kwartale br. popyt, podobnie jak podaż, również był na niższym poziomie. Wynajęto w Warszawie łącznie 139,4 tys. mkw. przestrzeni do pracy. To oznacza spadek o niemal połowę (45 proc.) w porównaniu do ostatniego kwartału 2023 roku, a w ujęciu rok do roku spadek o 11 proc. Mimo to przeciętny poziom pustostanów w całej stolicy zmienił się nieznacznie i wynosi obecnie 11 proc.
Obserwujemy dość wysoki udział nowych umów. Odsetek ekspansji zwiększył się do poziomu 10 proc., co może wskazywać na dwie tendencje. Po pierwsze, wciąż są organizacje, które chcą się rozwijać i zabezpieczają pod ten rozwój powierzchnię. Po drugie, te firmy, które decydują się na przeprowadzkę, najczęściej zmieniają też podejście do wykorzystania przestrzeni biurowej, co czasem może skutkować zmniejszeniem zajmowanej powierzchni – argumentuje Paweł Dobrowolski z CBRE.
Branże dominujące w Warszawie
W ciągu pierwszych miesięcy tego roku w stolicy na rynku biurowym dominowali najemcy z sektora usług dla biznesu, którzy odpowiadali za 18,6 proc. podpisanych umów, oraz branży produkcji, przemysłu i energii (18,1 proc. umów). Na trzecim miejscu znalazły się usługi konsumenckie, odpowiadające za 16,4 proc. umów.
Jeżeli chodzi o czynsze, to najwyższe osiągalne stawki ustabilizowały się na poziomie 27 euro za mkw. za miesiąc.
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek powierzchni biurowych, biura, powierzchnie biurowe, rynek biurowy, biurowce, nowe inwestycje, Warszawa, biura w Warszawie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)