Rośnie liczba cyberataków na biznesową pocztę e-mail
2024-05-07 13:18
Rośnie liczba cyberataków na biznesową pocztę e-mail © Javierafael - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ataki na firmową pocztę e-mail. Techniki cyberprzestępców i sposoby ochrony
Z analizy Cisco Talos wynika, że najczęstszym sposobem uzyskania początkowego dostępu było wykorzystanie skradzionych danych uwierzytelniających (29 procent przypadków). Duża liczba ataków BEC prawdopodobnie odegrała znaczącą rolę w tym, że istniejące konta były głównym wektorem ataków na firmy w minionym kwartale.Do tego dochodzą zagrożenia związane z brakiem należytego uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), które zaobserwowano w prawie połowie przypadków. MFA najczęściej było pokonywane w wyniku nierozważności pracowników – aż w 25 proc. przypadków bezpośrednią przyczyną było akceptowanie przez użytkowników nieautoryzowanych powiadomień push.
fot. mat. prasowe
BEC największym zagrożeniem I kw. 2024
Z ustaleń zespołu Cisco Talos wynika, że najczęściej atakowaną branżą był przemysł a tuż za nim uplasował się sektor edukacyjny. Choć wyniki wskazują na kontynuację trendów z końca ubiegłego roku, kiedy wymienione sektory również były najpopularniejszymi celami cyberprzestępców, warto odnotować, że próby ataków na przemysł nasilają się - odnotowano aż 20-procentowy w porównaniu z Q4 2023. W Q1 2024 Cisco Talos zaobserwował szeroki zakres zagrożeń wymierzonych w firmy, w tym ataki motywowane finansowo. Metody były zróżnicowane - BEC i ransomware, a także ataki siłowe (brute force) wymierzone w infrastrukturę wirtualnej sieci prywatnej (VPN).
fot. mat. prasowe
Najczęściej atakowane sektory w I kw. 2024
Wykorzystanie skradzionych danych uwierzytelniających było głównym zaobserwowanym wektorem ataków na sektor produkcyjny w tym kwartale, co stanowi zmianę w stosunku do poprzedniego okresu, kiedy najpopularniejsze było wykorzystywanie luk w aplikacjach publicznych.
fot. mat. prasowe
Wektory ataku
Ransomware i phishing niezmiennie popularne wśród cyberprzestępców
W pierwszym kwartale odnotowano spadek liczby ataków ransomware, które stanowiły 17 proc. wszystkich zgłoszeń. Talos IR po raz pierwszy w tym kwartale zareagował na nowe warianty ransomware Phobos i Akira oraz na wcześniej odkryte operacje ransomware - LockBit i Black Basta.
Akira powrócił do używania szyfrowania jako dodatkowej metody wymuszeń, wdrażając teraz wielopłaszczyznową strategię ataku na maszyny z systemami Windows i Linux.
Zespół Cisco Talos odkrył również zestaw phishingowy omijający MFA o nazwie "Tycoon 2FA", który od tego czasu stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi cyberprzestępców. Póki co jednak, nie pojawił się on jeszcze w żadnym ataku analizowanym przez zespół Cisco Talos.
Jak obronić się przed potencjalnymi atakami?
- Nawet w przypadku nieuwagi pracowników, uwierzytelnianie wieloskładnikowe to podstawa. Jego brak pozostaje jedną z największych przeszkód dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw.
- Wdrożenie MFA i systemu jednokrotnego logowania może zapewnić, że tylko zaufane strony uzyskują dostęp do firmowych kont e-mail, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się BEC.
- Rozwiązania do wykrywania i reagowania na punktach końcowych, takie jak Cisco Secure Endpoint, mogą wykrywać niebezpieczną aktywność w sieciach i maszynach organizacji.
- Atakujący często próbowali ominąć MFA w rozwiązaniach EDR, aby wyłączyć ich mechanizmy ostrzegania.
- Sygnatury Snort i ClamAV mogą blokować wiele znanych rodzin ransomware, takich jak Black Basta i Akira.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)