Choroby Europejczyków
2006-11-28 00:05
Przeczytaj także: Zdrowie Polaków
Aż 41% badanych Europejczyków skarży się na nadciśnienie tętnicze, 40% deklaruje, że ma problemy ze wzrokiem, a 38% nadwagę lub otyłość. Ponad 20% Europejczyków ma problemy ze słuchem lub cierpi na depresję lub obniżenie nastroju. Najczęściej z powodu stresu cierpią Rumuni. Portugalczycy najczęściej skarżą się na wysoki poziom cholesterolu (choroba ta dopada niemal co drugiego z nich). Bezsenność jest głównie przypadłością Finów, którzy dodatkowo często skarżą się na zaburzenia sprawności seksualnej. Problemy ze słuchem najczęściej dotykają Czechów (co trzeciego z nich).Najrzadziej Europejczycy wskazują na zaburzenia sprawności seksualnej i impotencję (tylko 9% populacji). Rzadką dolegliwością w Europie jest również nietrzymanie moczu (skarży się na nie 14% populacji).
W ciągu ostatniego roku większość badanych Europejczyków najczęściej cierpiała na bóle pleców i mięśni (64% wskazań). Na tę dolegliwość najczęściej narzekali Francuzi (70%) i Rumuni (70% populacji), a najrzadziej – Rosjanie (51% populacji). Ponad połowa badanych Europejczyków (59%) cierpiała również na kaszel, przeziębienie bądź ból gardła; najczęściej na te dolegliwości narzekali Polacy, ale też stosunkowo często Brytyjczycy, a najrzadziej zaś Rosjanie. Kolejną najczęściej pojawiającą się dolegliwością, z którą zmagali się Europejczycy był ból głowy, na który uskarżał się niemal co drugi badany, głównie Portugalczycy i Brytyjczycy. W ciągu ostatniego roku co trzeci badany Europejczyk przeszedł chorobę jamy ustnej (przede wszystkim Rumuni) oraz cierpiał na niestrawność i zgagę (głównie Rumuni i Finowie).
Dwa spośród badanych narodów wydają się częściej chorować od innych. Są to Rumuni, którzy częściej od innych cierpieli na bóle pleców i mięśni, choroby jamy ustnej i zębów, niestrawność i zgagę oraz zapalenie stawów, oraz Finowie, którzy równie licznie jak Rumuni narzekali na niestrawność i zgagę, ale też częściej niż inni cierpieli z powodu alergii i kataru siennego, problemów skórnych i chorób układu oddechowego.
Informacje o badaniu
Tegoroczną, drugą już edycją badania Europe Health, objęto 25 000 respondentów z 15 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polsce w badaniu uczestniczyło 990 respondentów.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl