Cyberwojna stałym elementem działań wojennych
2024-05-17 00:05
Cyberwojna stałym elementem działań wojennych © Maxleron z Pixabay
Przeczytaj także: Cyberataki kosztują firmy średnio 5,34 miliona dolarów rocznie
Po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. i podczas trwającej wojny w Gazie ESET wykrył znaczny wzrost aktywności ze strony grup cyberprzestępczych związanych z Iranem. Grupy powiązane z Rosją skupiły swoją działalność na szpiegostwie w Unii Europejskiej i atakach na Ukrainę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy badacze ESET zaobserwowali również liczne kampanie prowadzone przez chińskie grupy, wymierzone w różne cele na Tajwanie, gdzie w styczniu odbyły się wybory prezydenckie.fot. mat. prasowe
Źródła wszystkich przeanalizowanych ataków
Celem większości kampanii były instytucje rządowe i określone branże, na przykład nieustannie nękana atakami ukraińska infrastruktura krytyczna. Europa doświadczyła zróżnicowanych ataków ze strony wielu różnych podmiotów. Grupy sprzymierzone z Rosją coraz mocniej koncentrują się na szpiegostwie w Unii Europejskiej, ale również organizacje związane z Chinami ewidentnie interesują się UE, utrzymując tu swoją stałą obecność – mówi Jean-Ian Boutin, Director of Threat Research w ESET.
fot. mat. prasowe
Cele ataków na poszczególnych kontynentach
Rosyjskie grupy szpiegowskie koncentrują się na celach rządowych i sektorach kluczowych, takich jak np. energetyczny, obronny, NGO, edukacyjny czy telekomunikacyjny.
fot. mat. prasowe
Sektory atakowane przez rosyjskie grupy szpiegowskie
Poza tym prowadzą również szeroko zakrojone działania dezinformacyjne i psychologiczne jak np. odkryta przez badaczy ESET kampania Operation Texonto. Jej celem było rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich protestach wyborczych i sytuacji wojennej w Charkowie, aby zwiększać niepewność wśród Ukraińców i Ukrainek, zarówno w kraju, jak i za granicą. W marcu atakujący próbowali również podszyć się pod zespół Aleksieja Nawalnego, aby zdezorganizować protest jego zwolenników.
W Tajwanie grupa SparklingGoblin zaatakowała telewizję, a bardzo aktywna Flax Typhoon obrała za cel organizacje rządowe, ale także firmę konsultingową, firmę zajmującą się oprogramowaniem do rezerwacji podróży oraz organizacje z branży farmaceutycznej i elektronicznej.
Śledząc zagrożenia związane z Iranem, badacze ESET zaobserwowali gwałtowny wzrost aktywności po ataku na Izrael 7 października 2023. Zwiększona aktywność koncentrowała się na dwóch głównych działaniach: kradzieży danych uwierzytelniających oraz na kolejnych atakach mających na celu uszkodzenie, zniszczenie systemów i destabilizację funkcjonowania organizacji. Warto zauważyć, że współmiernie do wzrostu liczby ataków spadła ich skuteczność i jakość operacyjna wykorzystywanych w nich narzędzi.
Znając skalę działań cyberprzestępczych i cyberszpiegowskich, powinniśmy być bardzo ostrożni. Ważnymi celami cyberprzestępców są oczywiście elementy infrastruktury krytycznej czy instytucje rządowe. Nie możemy jednak zapominać, że jednym z ich głównych założeń jest sianie dezinformacji i paniki. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, co czytamy i oglądamy, a przede wszystkim, którym źródłom informacji ufamy – podsumowuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)