eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUnia Europejska w oczach jej obywateli

Unia Europejska w oczach jej obywateli

2024-05-24 13:19

Unia Europejska w oczach jej obywateli

Jak postrzegana jest UE? © Greg Montani z Pixabay

Najnowsze ze standardowych badań Eurobarometru rzuca światło na opinie oraz oczekiwania obywateli UE w przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Okazuje się, że respondentom w szczególności zależy na tym, aby UE stawała się coraz silniejsza i jeszcze bardziej niezależna. Optymizmem może napawać fakt, że przyszłość jawi się ankietowanym w jasnych barwach.

Przeczytaj także: Gospodarka UE i strefy euro: głęboka recesja oraz niepewny wzrost

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy UE postrzegana jest jako miejsce stabilności w niespokojnym świecie?
  • Co powinno być priorytetowym obszarem działań UE w perspektywie średnioterminowej?
  • Czy obywatele krajów członkowskich mają poczucie, że są obywatelami UE?

Oczekiwania dotyczące silniejszej, bardziej niezależnej i odpornej UE


Ponad trzy czwarte Europejczyków (77 %) opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa wśród państw UE, natomiast ponad siedmiu na dziesięciu obywateli UE (71 %) zgadza się, że UE musi zwiększyć swoją zdolność do produkcji sprzętu wojskowego. Jednocześnie prawie siedmiu na dziesięciu obywateli UE (69 %) zajmuje się wspólną polityką zagraniczną państw członkowskich. Ponad dwie trzecie obywateli zgadza się, że UE jest miejscem stabilności w niespokojnym świecie (67 %) oraz że UE dysponuje wystarczającymi uprawnieniami i narzędziami, by bronić interesów gospodarczych Europy w gospodarce światowej (69 %).

fot. Greg Montani z Pixabay

Jak postrzegana jest UE?

74% respondentów twierdzi, że uważa, że są obywatelami UE, co stanowi najwyższy poziom od ponad dwudziestu lat. Ponad sześciu na dziesięciu obywateli UE również optymistycznie ocenia przyszłość UE.


Według Europejczyków bezpieczeństwo i obrona (34 %) są priorytetowym obszarem działań UE w perspektywie średnioterminowej, a w dalszej kolejności zajmują klimat i środowisko (30 %). Zdrowie (26 proc.) zajmuje trzecie miejsce, gospodarka i migracja – na pierwszym miejscu (po 25 %).

Jednocześnie prawie połowa (46 %) wszystkich obywateli uważa, że zapewnienie pokoju i stabilności będzie miało największy pozytywny wpływ na ich życie w perspektywie krótkoterminowej, a następnie zabezpieczenie dostaw żywności, zdrowia i przemysłu w UE (28 %), tworzenie większej liczby miejsc pracy i zarządzanie migracją (26 %).

Stałe i znaczne poparcie dla reakcji UE na wojnę w Ukrainie


W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie prawie dziewięć na dziesięć (87 %) zgadza się na udzielenie wsparcia humanitarnego osobom dotkniętym wojną, a ponad osiem na dziesięć (83 %) zgadza się na przyjęcie do UE osób uciekających przed wojną. 72 % obywateli UE popiera sankcje gospodarcze nałożone na rosyjski rząd, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne, a 70 % zgadza się na udzielenie Ukrainie wsparcia finansowego.

Sześć na dziesięć zatwierdza przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego oraz finansowanie przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Wśród ostatnich kryzysów inwazja Rosji na Ukrainę miała największy wpływ na sposób, w jaki obywatele UE patrzą na przyszłość (42 %), a następnie pandemia i inne kryzysy zdrowotne (34 %) oraz kryzys gospodarczy i finansowy (23 %).

Wojna w Ukrainie została uznana, na liście piętnastu, za jeden z dwóch najważniejszych problemów, przed którymi stoi UE, na łączną kwotę 35 % preferencji, czyli 7 punktów procentowych niż w listopadzie ubiegłego roku. Kolejne miejsca zajmują imigracja (24 %), sytuacja międzynarodowa (22 %) i inflacja (19 %). Inflacja pozostaje najczęściej wymienianym problemem, przed którym stoi kraj, na poziomie 38 %, przy jednoczesnym spadku o sześć punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem.

Optymizm co do gospodarki rośnie


Postrzeganie sytuacji europejskiej gospodarki poprawiło się od jesieni 2023 r. – 47 % respondentów ocenia ją obecnie jako „dobry”, co stanowi najwyższy poziom od 2019 r. Wielu obywateli (45 %) uważa, że europejska sytuacja gospodarcza pozostanie stabilna w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pozytywną tendencję odzwierciedla również stałe wysokie poparcie dla euro, zarówno w całej UE (70 %), jak i w strefie euro (78 %).

Pozytywne postrzeganie UE i obywatelstwa UE


W okresie poprzedzającym wybory europejskie prawie trzy czwarte respondentów (74 %) twierdzi, że uważa, że są obywatelami UE, co stanowi najwyższy poziom od ponad dwudziestu lat. Ponad sześciu na dziesięciu obywateli UE (62 %) również optymistycznie ocenia przyszłość UE, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym jesienią 2023 r. Ich zaufanie do UE również wzrosło i wynosi obecnie 49 proc., podczas gdy zaufanie do rządów krajowych wynosi 33 %.

Prawie sześciu na dziesięciu obywateli UE jest zadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w UE (57 %) i w swoim kraju (58 %).

Kontekst ogólny
Standardowe badanie Eurobarometr 101 (wiosna 2024 r.) przeprowadzono w dniach 3–28 kwietnia 2024 r. w 27 państwach członkowskich. Przeprowadzono bezpośrednie wywiady z 26,399 obywatelami UE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: