eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramyPolskie firmy bez narzędzi ERP, CRM i BI?

Polskie firmy bez narzędzi ERP, CRM i BI?

2024-05-30 00:30

Polskie firmy bez narzędzi ERP, CRM i BI?

Polskie firmy w tyle Europy pod względem oprogramowania biznesowego ©  reallywellmadedesks z Pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wydawać by się mogło, że we współczesnym świecie biznesu wykorzystanie narzędzi CRM, ERP czy BI jest już w zasadzie standardem. Tymczasem okazuje się, że rzeczywistość w dużym stopniu weryfikuje to założenie. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby dane Eurostatu za miniony rok, z których wynika, że polskie firmy dość wyraźnie odbiegają od europejskiej średniej pod względem stosowania oprogramowania wspomagającego działalność biznesową.

Przeczytaj także: CRM - jak uniknąć typowych błędów przy wdrożeniu?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które z krajów są liderami pod względem rozpowszechnienia aplikacji e-biznesowych w przedsiębiorstwach?
  • Jak wyglądają statystyki w przypadku polskich firm?
  • Jaki poziom osiąga wykorzystanie systemów ERP, CRM i/lub BI?

Eurostat opublikował dane dotyczące wykorzystania w europejskich firmach oprogramowania wspierającego prowadzenie biznesu w 2023 roku. Dane dotyczą: systemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP – Enterprise Resource Planning), zarządzania relacjami z klientami (CRM – Customer Relationship Management) oraz przetwarzania danych (BI – Businnes intelligence).

fot. mat. prasowe

Wykorzystanie aplikacji ERP, CRM i BI

Wykorzystanie narzędzi wspierających zarządzanie w polskich przedsiębiorstwach ogółem jest niższe niż średnia w UE


Ogółem 49,9% europejskich firm wspomaga się aplikacjami e-biznesowymi (ERP, CRM i/lub BI) w działalności. Szczegółowe dane pokazują jednak duże zróżnicowanie w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku małych firm (zatrudniających od 10 do 49 pracowników) odsetek wynosi 44,6% a dużych (ponad 250 pracowników) – 90,4%.

Europejskim liderem pod względem rozpowszechnienia aplikacji e-biznesowych w przedsiębiorstwach jest Dania (73,6% firm wykorzystuje aplikacje ERP, CRM, czy BI) a za nią plasuje się Finlandia (70,8%).

Jak wyglądają statystyki w przypadku polskich firm?


Wykorzystanie narzędzi wspierających zarządzanie w polskich przedsiębiorstwach ogółem jest niższe niż średnia w UE i wynosi 38,9%. W podziale na konkretne rodzaje aplikacji, statystyki prezentują się następująco: oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) wykorzystuje ogółem 36,0% polskich firm (średnia UE – 43,3%); aplikacje do zarządzania relacji z klientami (CRM) – 28,5% (średnia UE – 25,8%), a oprogramowanie do analizy danych (BI) – 10,5% (średnia UE – 15,3%).

fot. mat. prasowe

Wykorzystanie aplikacji ERP, CRM i BI

Wykorzystanie narzędzi wspierających zarządzanie w polskich przedsiębiorstwach ogółem jest niższe niż średnia w UE


Dysproporcje w cyfryzacji między małymi a dużymi przedsiębiorstwami


Podobnie jak w całej UE, w Polsce również widoczne jest mocne zróżnicowanie w skali wykorzystania aplikacji wspierających prowadzenie firmy w zależności do jej wielkości. Wykorzystanie systemów ERP, CRM i/lub BI (łącznie lub poszczególnych) w Polsce wynosi 31,4% w przypadku małych firm (od 10 do 49 pracowników) i 93,7% w przypadku firm zatrudniających powyżej 250 osób.

fot. mat. prasowe

Wykorzystanie ERP wg wielkości przedsiębiorstwa

Systemów ERP używa w Polsce 91,9% dużych przedsiębiorstw


Ze statystyk szczegółowych uwzględniających poszczególne rodzaje aplikacji wynika m.in., że systemów ERP używa w Polsce 91,9% dużych przedsiębiorstw (ponad 250 pracowników), 63,5% średnich (od 50 do 250 pracowników) i 28,4% małych (od 10 do 49 pracowników). W przypadku systemów CRM odsetek wynosi 76,9% dla dużych firm, 47,8% dla średnich i 22,8% dla małych. W najmniejszym stopniu polskie przedsiębiorstwa korzystają z instrumentów wspierających analizowanie danych (BI) – używa ich 54,2% dużych firm, 23,7% średnich i 6,2% małych.

Statystyki dla Polski pokazują, że w przypadku systemów ERP czy CRM polskie firmy nie odstają, a w niektórych przypadkach wypadają lepiej (jak w przypadku systemów CRM) od średniej UE. Dotyczy to szczególnie sektora średnich i dużych przedsiębiorstw.

fot. mat. prasowe

Wykorzystanie CRM wg wielkości przedsiębiorstwa

W przypadku systemów CRM w Polsce odsetek wynosi 76,9% dla dużych firm


Największe różnice widoczne są w przypadku aplikacji do przetwarzania danych (BI), których wykorzystanie we wszystkich grupach przedsiębiorstw jest w Polsce wyraźnie niższe niż średnia UE. Może to negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich firm w modelu gospodarczym, w coraz większym stopniu opartym na zdolnościach przedsiębiorstw do przetwarzania dużej ilości danych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: