Przedsiębiorstwa za mało inwestują
2006-11-29 00:56
Przeczytaj także: Optymistyczni przedsiębiorcy
Regułą jest, że inwestycje zwiększające moce produkcyjne powinny się pojawić, gdy stopień ich wykorzystania zbliża się do 80% (m.in. dlatego, że zarządzanie procesem produkcyjnym wymaga planowanych przestojów). Dzisiaj jesteśmy poza tą granicą, inwestycje – owszem – rosną, ale ich udział w PKB jest najniższy (w II kwartale 2006 r. wyniósł 17%) w porównaniu do wszystkich krajów UE-8 (nowe kraje członkowskie bez Malty i Cypru) oraz do części krajów UE-15.Przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie, a także wynagrodzenia. Pozytywnym sygnałem jest wzrost wynagrodzeń wolniejszy od wzrostu kosztów ogółem. Według PKPP Lewiatan oznacza on ciągle bezpieczną przestrzeń między wzrostem produktywności (o 11%) a wzrostem wynagrodzeń, co pozwala polskiej gospodarce utrzymać wysoki poziom konkurencyjności.
Bardzo dobre są również wyniki eksportu. Coraz większy odsetek firm wychodzi ze swoimi towarami i usługami poza Polskę (49%). Rośnie udział sprzedaży na eksport w sprzedaży ogółem. Rośnie odsetek firm-eksporterów, które osiągają dodatni wynik finansowy. Na dodatek odsetek ten rośnie szybciej niż liczba przedsiębiorstw ogółem osiągających dodatni wynik finansowy. I to przy rosnącej wartości złotówki, co oznacza wielką umiejętność zarządzania kosztami przez eksporterów.
Jak podkreśla Lewiatan, wyniki w IV kwartale nie powinny być gorsze. Przedsiębiorstwa powinny jednak znacząco zwiększyć swoją skłonność do inwestowania. Wzrost o 24,1% – w wyrażeniu względnym wysoki – realnie oznacza 7,5 mld zł, czyli 14,8% wypracowanego w ciągu 9 miesięcy 2006 r. zysku netto.
Przeczytaj także:
Rok 2006 rekordowy dla polskich firm
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wyniki finansowe przedsiębiorstw, wzrost gospodarczy, gospodarka polska, bariery przedsiębiorczości