eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy10 największych zagrożeń w 2007 r.

10 największych zagrożeń w 2007 r.

2006-12-02 00:15

Przeczytaj także: Nowe cyber-zagrożenia wg McAfee

„W bardzo krótkim okresie czasu komputery stały się nieodłączną częścią naszego życia. Wykorzystujemy je nie tylko do zabawy i pracy, ale także do internetowych zakupów. Twórcy złośliwego oprogramowania będą więc mieli coraz silniejszą motywację finansową do rozpowszechniania i wykorzystywania złośliwego oprogamowania do kradzieży haseł i innych cennych danych” powiedział Jeff Green, wiceprezes ds. rozwoju nowych produktów i szef McAfee Avert Labs. „Wraz z rosnącym poziomem zaawansowania zagrożeń, zwykły użytkownik będzie miał coraz większe trudności z identyfikacją i unikaniem potencjalnych niebezpieczeństw”.

Jak wynika z badań prowadzonych przez McAfee Avert Labs, w tworzenie złośliwego oprogramowania coraz mocniej angażują się profesjonalnie zorganizowani przestępcy internetowi. Dążą oni do automatyzacji procesu tworzenia, testowania i rozpowszechniania aplikacji malware, wykorzystując do tego celu coraz bardziej wyszukane techniki, takie programy są pakowane i szyfrowane tak, by ukryć ich charakter i umożliwić infekcję na możliwie największą skalę.

W czerwcu 2006 roku McAfee ogłosiło oficjalnie, że w bazie zabezpieczeń figuruje już 200 000 pozycji. Od pierwszego stycznia 2006 roku McAfee dodało do swoich baz 50 000 nowych zagrożeń. Biorąc pod uwagę tak szybkie tempo wzrostu do końca 2007 roku McAfee zidentyfikuje w sumie około 300 000 zagrożeń.

Zagrożenia w 2007 roku, w Polsce

W nadchodzącym roku największym zagrożeniem dla polskich internautów będzie zdecydowanie phishing. Kradzież danych i podszywanie się pod instytucje takie jak na przykład banki to szybkie i skuteczne źródło dochodu dla cyberprzestępców, którzy często korzystają z nadmiernego zaufania jakim w Polsce wciąż darzymy nasze komputery. Działania hakerów często mają swój początek od kradzieży na przykład baz danych klientów określonej instytucji. Następnie przygotowują oni bardziej spersonalizowane i co za tym idzie groźniejsze ataki. Phishing jest jednym z najbardziej dotkliwych finansowo sposobów ataku. To zagrożenie w dużej części stawia na czynnik ludzki – czyli sferę na którą ciężko jest wpłynąć nawet dostawcom zabezpieczeń.

Podstawowym zabezpieczeniem jest nasz brak zaufania, przywiązywanie uwagi do nawet najmniejszych anomalii, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Musimy przyzwyczaić się do tego, że Internet i prawdziwe życie przenikają się. Haker jest niczym kieszonkowiec lub naciągacz, który czeka na moment naszej nieuwagi. Niestety sumy pieniędzy na naszych kontach są czasami nawet kilkadziesiąt razy większe niż te trzymane w portfelu” – zauważa Robert Dąbroś, konsultant ds. zabezpieczeń z polskiego oddziału McAfee.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: