Czym jest faktoring cichy?
2024-08-01 21:07
Czym jest faktoring cichy? © freepik.com
Komunikat PR
Faktoring to popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców w Polsce, którzy poszukują skutecznych sposobów na utrzymanie płynności finansowej swojej firmy. Jedną z odmian tej usługi jest faktoring cichy, określany również mianem faktoringu ukrytego, niejawnego lub tajnego. Sprawdź, co to takiego!Czym jest faktoring cichy?
Faktoring cichy to specyficzna forma finansowania, która różni się od tradycyjnego faktoringu (jawnego) przede wszystkim tym, że Twój kontrahent nie jest informowany o przeniesieniu wierzytelności na firmę faktoringową. W praktyce oznacza to, że Twoi klienci nadal dokonują płatności bezpośrednio na Twoje konto, a Ty samodzielnie rozliczasz się z faktorem. Ten rodzaj finansowania zapewnia zatem pełną dyskrecję i nie wymaga angażowania Twoich partnerów biznesowych w cały proces.
Jak wygląda proces faktoringu cichego?
Proces faktoringu cichego jest prosty. Jako przedsiębiorca wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności swoim klientom, a ci dokonują płatności w taki sam sposób, jak dotychczas. Twoim zdaniem jest rozliczenie się z firmą faktoringową (faktorem).
Warto pamiętać, że faktoring cichy wiąże się z nieco wyższym ryzykiem dla firmy faktoringowej, dlatego przed przyznaniem tej formy finansowania dokładnie sprawdzana jest Twoja sytuacja finansowa. Dodatkowo opłaty za usługę mogą być nieco wyższe niż w przypadku faktoringu jawnego.
Aby móc skorzystać z faktoringu cichego, załóż konto w serwisie faktora, np. NFG.pl, prześlij niezbędne dokumenty i przejdź proces ustalania limitu faktoringowego. W ramach przyznanego limitu będziesz mieć możliwość zgłaszania faktur do finansowania.
Kiedy warto rozważyć faktoring cichy?
Faktoring cichy to doskonałe rozwiązanie w wielu różnych sytuacjach. Warto rozważyć tę formę finansowania, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do środków i chcesz utrzymać płynność finansową swojej firmy. Jeżeli obawiasz się, że informacja o cesji wierzytelności mogłaby negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z klientami, faktoring ukryty pozwoli Ci uniknąć tego ryzyka.
W sytuacji, gdy Twoi kontrahenci wyraźnie zakazują cesji wierzytelności, faktoring cichy może być jedynym wyjściem, aby uzyskać szybki dostęp do środków z wystawionych faktur. Oprócz tego omawiane rozwiązanie eliminuje konieczność uzyskiwania zgody kontrahentów na cesję, co znacznie upraszcza cały proces finansowania. A skoro nie dochodzi do cesji wierzytelności, nie musisz angażować dodatkowych zabezpieczeń i cały proces staje się łatwy.
Co ważne, faktoring cichy jest rozwiązaniem elastycznym, które możesz dostosować do specyfiki swojego biznesu. Możesz skorzystać z tej formy finansowania niezależnie od branży, w jakiej działasz, oraz wielkości Twojej firmy.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)