Bariery rozwoju sieci komórkowych
2006-12-03 00:18
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji sporządziła raport pt. "Bariery rozwoju infrastruktury komunikacji bezprzewodowej. Zagrożenia dla gospodarki, rozwoju regionalnego oraz absorpcji środków UE".
Przeczytaj także: Rozwój rynku telekomunikacyjnego 2008
Główne tezy raportu to:1. Wprowadzone w połowie 2005 r. regulacje procesu inwestycyjnego w postaci dodatkowego postępowania administracyjnego o ustalenie uwarunkowań środowiskowych zgody na realizację przedsięwzięcia, paraliżują inwestycje w nowoczesne technologie komunikacji bezprzewodowej nie zwiększając poziomu ochrony ponad ten zapewniony przez obowiązujące już od lat przepisy ochrony środowiska.
2. Nowe bariery administracyjne istotnie zahamowały tempo inwestycji, co negatywnie przekłada się na zdolność Polski do realizacji strategii rozwojowych, w tym rozwoju regionalnego i telekomunikacyjnej, oraz wiele kluczowych dla gospodarki parametrów. Według szacunków ekonometrycznych usunięcie tych barier w procesie inwestycyjnym może oznaczać wzrost inwestycji nieomal o 10 mld PLN rocznie (ok. 0,83% PKB) - w krótkim okresie (do 3 lat) przełożyć się to może na ok. 100 tysięcy nowych miejsc pracy oraz 2,4 mld PLN dodatkowych wpływów budżetowych rocznie.
3. Możliwe jest systemowe rozwiązanie tego problemu przez zmianę zapisów jednego Rozporządzenia Rady Ministrów.
W kolejnych częściach raportu omówiono:
1. Bariery dla rozwoju inwestycji w infrastrukturę radiokomunikacyjną – roczne opóźnienia w procesie inwestycyjnym i całkowite zatrzymanie inwestycji na znacznych obszarach kraju. (analiza prawna)
2. Skutki barier w procesie inwestycyjnym dla realizacji podstawowych strategii i planów Rzeczpospolitej Polskiej, w tym Strategii Telekomunikacyjnej, kluczowych parametrów makroekonomicznych oraz absorpcji środków UE. (analiza strategii i programów operacyjnych, funduszy UE oraz analiza makroekonomiczna)
3. Proponowane rozwiązanie problemu i inicjatywy zmierzające do jego realizacji
Do pobrania: .
Przeczytaj także:
KE proponuje podział strukturalny telekomów
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek telekomunikacyjny, branża telekomunikacyjna, prawo telekomunikacyjne, rynek telefonii komórkowej